×

6 często bagatelizowanych sygnałów, które świadczą o tym, że od środka zjada Cię stres

Stres towarzyszy nam w dzisiejszych czasach praktycznie na każdym kroku. Wynika to z wszechobecnego pośpiechu i natłoku obowiązków, które towarzyszą nam właściwie codziennie. Ma to wpływ zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne.

Kiedy jesteś przeciążony z powodu stresu, Twoje ciało może wysyłać Ci znaki, na które prawdopodobnie nie zwracasz szczególnej uwagi. Może to jednak nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje.

Oto 6 często bagatelizowanych sygnałów, które świadczą o tym, że od środka zjada Cię stres:

1. Ból

Stres nie wywiera wpływu tylko na umysł, ale i na ciało. Wysoki poziom stresu odczuwany przez długi okres czasu powoduje ból w różnych rejonach organizmu. Jeśli od niedawna cierpisz z powodu zapalenia stawów lub silnych bólów głowy, zastanów się nad tym, aby trochę zwolnić tempo życia i znaleźć czas na relaks. W innym przypadku Twój stan będzie się tylko pogarszał.

2. Problemy z zasypianiem i bezsenność

Kiedy jesteś przeciążony z powodu stresu, a Twój układ nerwowy jest nieustannie stymulowany, istnieje szansa, że nie przestaniesz myśleć o swoich problemach nawet w nocy. To uniemożliwi Ci spokojny sen, który jest jednym ze sposobów na regenerację obciążonego organizmu. To niczym błędne koło, które sieje spustoszenie w Twoim ciele. Aby zwalczyć bezsenność spowodowaną stresem, znajdź trochę czasu na medytację i jogę, które pozwolą Ci się zrelaksować oraz postaraj się wyeliminować ze swojego życia czynniki powodujące napięcie.

3. Ospałość

Jeśli toniesz w natłoku stresujących obowiązków, często zapominasz o jedzeniu lub wręcz przeciwnie, objadasz się nadmiernie. W obu przypadkach Twój metabolizm będzie spowalniał swoją pracę. To będzie powodować zmniejszenie ilości energii dostarczanej do każdej komórki organizmu, co prowadzi do letargu i wyczerpania. Pamiętaj, aby zrekompensować ciału stres chociażby poprzez jedzenie zdrowych, pożywnych potraw.

4. Huśtawki nastroju

Nadmiar stresu powoduje spustoszenie w gospodarce hormonalnej organizmu. Zaburzenia równowagi hormonalnej natomiast mogą wywoływać wahania nastroju.

Ciągłe huśtawki emocjonalne stają się nie do zniesienia dla osób wokół Ciebie, a to z reguły wywołuje jeszcze większe napięcie. Jeśli zaczniesz doświadczać podobnych objawów, porozmawiaj o tym z rodziną i przyjaciółmi, którzy z pewnością pomogą Ci znaleźć rozwiązanie, a może nawet przejmą parę Twoich obowiązków na swoje barki.

5. Ciągły niepokój

pixabay.com

pixabay.com

Kiedy jesteś zestresowany odczuwasz ciągły i niekiedy obezwładniający wręcz niepokój. Z jego powodu możesz nie być w stanie się skupić i normalnie funkcjonować. Tętno jest stale przyspieszone, a to bardzo źle wpływa na zdrowie układu krążenia.

Jeśli czujesz niepokój, zmień na chwilę zajęcie i idź porozmawiać z ludźmi. W ten sposób można przestać myśleć o stresie, pozwalając ciału odpocząć.

6. Zmniejszony popęd płciowy

Zbyt wiele napięcia doświadczanego na co dzień zwiększa poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego duża ilość w organizmie powiązana jest ze spadkiem libido.

Wyeliminowanie stresu i znalezienie indywidualnego sposobu na radzenie sobie ze zdenerwowaniem może pomóc w przywróceniu równowagi w tej kwestii.

Jeśli zauważyłeś u siebie chociaż jeden z wyżej wymienionych sygnałów, czas trochę odpocząć. Postaraj się wyeliminować ze swojego życia źródło stresu, gdyż z upływam czasu będzie ono powodować coraz większe spustoszenie w organizmie, a przecież zdrowie jest najważniejsze!

Może Cię zainteresować