Kategorie Zdrowie

To właśnie z tego powodu zupełnie nieświadomie wysuwasz stopy spod kołdry podczas snu

Następnym razem, gdy pójdziesz spać, zwróć uwagę na to, jak kładziesz swoje stopy. Nie zdziw się, gdy zobaczysz, że automatycznie chowasz je pod kołdrę.

Dlaczego tak jest?

Naukowcy odkryli, że czujność i temperatura ciała są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy jesteśmy zmęczeni, temperatura ciała zauważalnie spada. W ten sposób mózg sygnalizuje, że nadszedł czas na sen.

To właśnie z tego powodu zupełnie nieświadomie wysuwasz stopy spod kołdry podczas snu

Jaki to ma związek ze stopami?

Sekret leży w podeszwach. Dwie rzeczy sprawiają, że jest to dość ważne: po pierwsze na tej części ciała nie mamy włosków, a po drugie jest to miejsce, które wspiera ciało podczas regulacji cieplnej. Występuje tam zespolenie, które reguluje przepływ krwi, dlatego raz nam cieplej, a raz chłodniej. Gdy noce są chłodne, zimne powietrze dociera do stóp i krew w tym miejscu także się ochładza. Następnie ta krew dostaje się do krwiobiegu i wówczas cała temperatura ciała spada, a Twoja głowa otrzymuje sygnał „spać”.

Cold feet !

Z drugiej strony podwyższona temperatura ciała sprawia, że jesteśmy bardziej uważni i poprawia się nasza pamięć, to była istotna kwestia w przeszłości, gdy liczyły się mechanizmy przetrwania.

40+23 - $(*$#&%  !!

Niby nic takiego, ale dzięki temu wiesz, jak to wszystko działa 😉

Źródło: thehookmag.com, de.wikipedia.org | Fotografie: pixabay.com