×

Wczoraj wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Co to dla nas oznacza?

O koronawirusie słyszymy już coraz rzadziej. I całe szczęście. Liczba zakażeń i hospitalizacji z powodu tego wirusa spadła do tego stopnia, że polski rząd postanowił znieść stan epidemii. Od wczoraj (16.05) w całym kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Co to właściwie oznacza?

Czy to już koniec COVID-19?

źródło: canva

źródło: canva

Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne zniknęły z pola widzenia, kieszeni oraz zakamarków w samochodzie. Jedni odetchnęli z ulgą inni wciąż obawiają się powrotu wirusa SARS-CoV-2. Sytuacja jest na tyle opanowana, że ministerstwo zdrowia zdecydowało na zniesienie stanu epidemicznego w Polsce. Jednak zdaniem ekspertów nie można zapomnieć o całym problemie z dnia na dzień. Dlatego rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego.

To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Stan zagrożenia epidemicznego

Czy Polacy odczują jakąś zmianę związaną ze zmianą stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego? Nieszczególnie. Wynika to z tego, że obostrzenia odnośnie chociażby maseczek zostały zniesione jakiś czas temu. Właśnie ta decyzja była dla społeczeństwa najbardziej odczuwalna. Zgodnie z art. 2 pkt 22 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2069 z późn. zm.) stan epidemii to sytuacja prawna, którą wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii. Celem jej wprowadzenia jest podjęcie określonych działań zapobiegających i minimalizujących skutki epidemii. Natomiast stan zagrożenia epidemicznego oznacza, że na danym obszarze istnieje ryzyko wystąpienia epidemii (art. 2 pkt 23 powołanej ustawy).

Wskaźnik zakażeń w Polsce

źródło: canva

źródło: canva

W ciągu ostatniego tygodnia wykryto prawie 4 tys. nowych zakażeń. Przez ten czas na COVID-19 zmarło 25 osób, a w wyniku chorób współistniejących 69 osób. W szpitalach przebywa 981 pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem SARS-CoV-2. Obecnie statystyki wskazują na 22,5 mln osób zaszczepionych. Cały czas trwa akcja darmowego szczepienia obywateli.

Źródła: polskatimes.pl

Może Cię zainteresować