×

Stale odczuwasz ból zatok? Oto sposób by je oczyścić i pozbyć się uciążliwego dyskomfortu

Kto choć raz cierpiał na ostre zapalenie zatok, to doskonale wie, z jak dużym bólem oraz dyskomfortem wiąże się ta dolegliwość. Niemożność swobodnego oddychania, spania, mówienia a czasem nawet patrzenia, może okazać się wyjątkowo uciążliwa. Jak oczyścić zatoki, opierając się na domowych sposobach i środkach farmakologicznych, powszechnie dostępnych bez recepty? Technik jest klika, jednakże ich skuteczność może być różna, w zależności od przyczyny pojawiającej się dolegliwości.

Jak oczyścić zatoki czołowe ze śluzu?

Obfity katar to najczęstsza przyczyna zatkanych zatok czołowych. Aby je skutecznie i szybko oczyścić, warto przemyć twarz ciepłą wodą i najlepiej przyłożyć na jej środek ciepły kompres. Podwyższona temperatura rozrzedzi zalegającą wydzielinę, która będzie łatwiejsza do usunięcia, bądź samoistnie spłynie po tylnej ściance gardła. Pomocne w tym procesie może być zwiększanie drożności zatok przy zastosowaniu wody morskiej w specjalnym atomizerze. Skutecznym, naturalnym i nieinwazyjnym sposobem na płukanie zatok jest użycie roztworu soli fizjologicznej i wody utlenionej. Zakropienie taką mieszanką nosa i pozwolenie jej na wpłynięcie do zatok, znacząco oczyści ich powierzchnię.

Jak oczyścić uciążliwe zatoki?

Tutaj sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ ropa czy śluz, zalegające w zatokach – zarówno czołowych jak i szczękowych, mogą mieć przyczynę, która wymaga interwencji lekarskiej. W przypadku próby samodzielnego zwalczenia dolegliwości warto postawić na inhalacje oraz rozgrzewające okłady. Jak wykonać taki okład? Najlepiej podgrzać sól na patelni, przesypać ją do woreczka z tkaniny i przyłożyć na bolące miejsce. Okład powinien być na tyle ciepły, by udrożnić zatkane zatoki ale na tyle chłodny by nie poparzyć delikatnej skóry twarzy. Pomocne może okazać się również wąchanie olejków eterycznych.

jak oczyścić zatoki

Jak oczyścić zatoki – działania wspomagające

Oprócz wymienionych wcześniej czynności, uśmierzające może okazać się również picie dużej ilości wody. Odpowiednie nawilżenie śluzówki pozwala w jej szybszej regeneracji i dodatkowo rozrzedza wydzielinę. Zbawiennym w skutkach może okazać się także ruch – najlepiej o średnim natężeniu, który zmusi organizm do szybszego obiegu krwi. Pomocna bywa również zmiana ciśnienia nie tylko wewnątrz ciała ale i w jego otoczeniu. Wjechanie na pobliskie wzniesienie, w niektórych przypadkach przynosi ulgę. Chwilowym ale mogącym przynieść znaczącą ulgę działaniem jest położenie się na boku. Wtedy ta zatoka, która znajduje się wyżej, znacznie szybciej ulega udrożnieniu. W przypadku wyjątkowo silnego ataku, nawet taka krótkotrwała poprawa może przynieść wytchnienie.

Zatkane zatoki u alergika

W przypadku, gdy przyczyną zatkanych zatok jest alergia, pierwszym działaniem, jakie musisz podjąć jest eliminacja czynnika drażniącego. Dopiero w dalszej kolejności możesz się pokusić o udrażnianie kłopotliwych przestrzeni. W sytuacjach rzeczywiście zaawansowanych, konieczna może okazać się antybiotykoterapia, gdyż stale zatkane zatoki narażone są na skomplikowane w skutkach infekcje. Profesjonalne zabiegi medyczne, oparte na mechanicznym czyszczeniu zatok są polecane wtedy, gdy wszystkie powyższe formy zawodzą.

Może Cię zainteresować