×

Domowy sposób na poparzony język. Pozbędziesz się bólu i drętwienia

Kawa, herbata lub ziemniaki były zbyt gorące, a Ty poparzyłeś sobie język? To zdarzyło się chyba każdemu. Po chwili pojawia się nieprzyjemny ból i dziwne uczucie, które może towarzyszyć nam nawet przez resztę dnia. Co zrobić w takiej sytuacji? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Na szczęście delikatne oparzenie języka nie jest niebezpieczne, a ból można szybko złagodzić za pomocą kilku domowych środków.

źródło: canva

źródło: canva

Jeżeli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego uczucia na języku i wspomóc gojenie, w najbliższych dniach staraj się unikać gorących, pikantnych i kwaśnych posiłków. Tego typu potrawy mogą podrażnić ranę i opóźnić gojenie.

Oczywistym ruchem w przypadku poparzenia jest ochłodzenie go. W tym celu możesz przepłukać usta zimną wodą. To również wypłucze ewentualne zarazki z rany. Dobrym rozwiązaniem będzie spożycie zimnego jogurtu lub lodów.

źródło: canva

źródło: canva

Jeżeli nie masz żadnego z tych produktów, możesz wykorzystać zwykłą kostkę lodu. Jednak w tym przypadku nie trzymaj jej zbyt długo w jednym miejscu by nie dopuścić do odmrożeń. Przesuwaj ją do przodu i do tyłu.

Kolejnym ciekawym sposobem na poparzony język jest cukier

źródło: canva

źródło: canva

Wystarczy, że posypiesz nim język i pozostawisz do momentu aż się rozpuści. To powinno uśmierzyć uczucie pieczenia i drętwienia. Alternatywą dla tego sposobu jest miód, który dodatkowo wskazuje działanie antybakteryjne.

Herbata rumiankowa słynie z właściwości łagodzących podrażnienia. Dlatego sprawdzi się idealnie w przypadku oparzeń. Pamiętaj jednak, aby przed jej wypiciem sprawdzić czy nie jest zbyt gorąca!

źródło: canva

źródło: canva

Jeżeli do higieny jamy ustnej używasz płynu do płukania, to świetnie się składa. On także może pomóc Ci w przyśpieszeniu gojenia się powstałych ran. Wystarczy, że będziesz płukał nim usta dwa razy dziennie.

źródło: canva

źródło: canva

Gdy dochodzi do oparzenia na języku mogą pojawić się małe pęcherze i bąble. Pod żadnym pozorem nie należy ich przebijać gdyż może doprowadzić to do infekcji. Jeżeli zwykłe środki nie pomagają, a ból się nasila, powinieneś udać się do lekarza.

Źródła: www.genialetricks.de

Może Cię zainteresować