Domowy sposób na poparzony język. Pozbędziesz się bólu i drętwienia
Kawa, herbata lub ziemniaki były zbyt gorące, a Ty poparzyłeś sobie język? To zdarzyło się chyba każdemu. Po chwili pojawia się nieprzyjemny ból i dziwne uczucie, które może towarzyszyć nam nawet przez resztę dnia. Co zrobić w takiej sytuacji? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
Na szczęście delikatne oparzenie języka nie jest niebezpieczne, a ból można szybko złagodzić za pomocą kilku domowych środków.
Jeżeli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego uczucia na języku i wspomóc gojenie, w najbliższych dniach staraj się unikać gorących, pikantnych i kwaśnych posiłków. Tego typu potrawy mogą podrażnić ranę i opóźnić gojenie.
Oczywistym ruchem w przypadku poparzenia jest ochłodzenie go. W tym celu możesz przepłukać usta zimną wodą. To również wypłucze ewentualne zarazki z rany. Dobrym rozwiązaniem będzie spożycie zimnego jogurtu lub lodów.
Jeżeli nie masz żadnego z tych produktów, możesz wykorzystać zwykłą kostkę lodu. Jednak w tym przypadku nie trzymaj jej zbyt długo w jednym miejscu by nie dopuścić do odmrożeń. Przesuwaj ją do przodu i do tyłu.
Kolejnym ciekawym sposobem na poparzony język jest cukier
Wystarczy, że posypiesz nim język i pozostawisz do momentu aż się rozpuści. To powinno uśmierzyć uczucie pieczenia i drętwienia. Alternatywą dla tego sposobu jest miód, który dodatkowo wskazuje działanie antybakteryjne.
Herbata rumiankowa słynie z właściwości łagodzących podrażnienia. Dlatego sprawdzi się idealnie w przypadku oparzeń. Pamiętaj jednak, aby przed jej wypiciem sprawdzić czy nie jest zbyt gorąca!
Jeżeli do higieny jamy ustnej używasz płynu do płukania, to świetnie się składa. On także może pomóc Ci w przyśpieszeniu gojenia się powstałych ran. Wystarczy, że będziesz płukał nim usta dwa razy dziennie.
Gdy dochodzi do oparzenia na języku mogą pojawić się małe pęcherze i bąble. Pod żadnym pozorem nie należy ich przebijać gdyż może doprowadzić to do infekcji. Jeżeli zwykłe środki nie pomagają, a ból się nasila, powinieneś udać się do lekarza.