×

Utrata wagi bez ćwiczeń i diety dzięki „kuzynowi Viagry”. Obiecujące wyniki badań nad nowym „lekiem”

Znam przynajmniej kilka osób, które chciałyby zrzucić co najmniej kilka kilogramów zupełnie się przy tym nie męcząc i nie rezygnując ze swoich ulubionych przekąsek – czy życie nie byłoby wówczas piękniejsze? 🙂 Schudnąć bez wysiłku i diety? Czy to możliwe? Coś, co dotychczas wydawało się czymś oderwanym od rzeczywistości, może stać się faktem!

Badania nad nowym lekiem określanym mianem „kuzyna Viagry” donoszą, że może on zmniejszyć otyłość nawet o 20%! Utrata dodatkowym kilogramów to nie jedyna zaleta, jaką może nieść za sobą „magiczny specyfik”. Kolejną jest zbawienny wpływ na zdrowie, a zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy. Jak to możliwe?! Co tak naprawdę się w nim kryje?

Lose Weight Fat Slim - Free image on Pixabay

Środek na odchudzanie

Chemiczny inhibitor enzymu PDE9 – to o nim mowa. Co ciekawe, środek nie został stworzony stricte w celu odchudzania. Pierwotnie miał  on bowiem za zadanie leczyć chorobę Alzheimera, schizofrenię i niedokrwistość sierpowatą. Tymczasem badacze z John’s Hopkins Medicine odkryli, że może on trafiać do znacznie szerszego grona odbiorców.

Badanie na myszach, które opublikowano 7 października w Journal of Clinical Investigation, wykazało, że zawarta w inhibitorze enzymu PDE9 substancja zmniejsza otyłość i stłuszczenie u myszy, a także poprawia pracę serca. Co ciekawe, wszystko to bez zmian w diecie i wpływu na dodatkową aktywność gryzoni. Ponadto efekt zaobserwowano u samców i samic pozbawionych jajników. Badacze w ten sposób chcieli odzwierciedlić monopauzę, a więc stan, w którym kobiety są narażone na większą otyłość, choroby metaboliczne i choroby sercowo-naczyniowe.

Jak wytłumaczyć fenomen działania leku?

Chemiczny inhibitor enzymu PDE9 działa jak stymulant, tzn. pobudza komórki do spalania większych ilości tkanki tłuszczowej.

Obecnie nie ma pigułki, która okazałaby się skuteczna w leczeniu ciężkiej otyłości, a otyłość jest globalnym problemem zdrowotnym, który zwiększa ryzyko wielu innych chorób. To, co sprawia, że ​nasze odkrycia są ekscytujące, to fakt, że znaleźliśmy lek doustny, który aktywuje spalanie tłuszczu u myszy w celu zmniejszenia otyłości i gromadzenia tłuszczu w narządach takich jak wątroba i serce, które przyczyniają się do ich chorób – zauważa David Kass, profesor kardiologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa

<a href=Pxhere">

Pxhere

„Kuzyn wiagry”

Nietypowa nazwa nie jest przypadkowa. PDE9 jest kuzynem enzymu innego białka o nazwie PDE5. Białka, które kontroluje cykliczne GMP i jest blokowane m.in przez Viagrę.

Stosowanie u ludzi

David Kass podkreśla, że jeśli lek sprawdzi się również w przypadku ludzi, ktoś, kto waży 113 kg, tylko dzięki przyjmowaniu doustnego inhibitora PDE9, będzie mógł stracić na wadze nawet ponad 20 kilogramów i to bez zmiany nawyków żywieniowych czy dodatkowej aktywności fizycznej. Oczywiście nie oznacza to, że będziemy mogli objadać się niezdrowymi, wysokokalorycznymi produktami i leżeć na kanapie do góry brzuchem przez kilka godzin dziennie, co może mieć katastrofalne skutki zdrowotne. Środek w połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą i ćwiczeniami może dać spektakularne, jeszcze lepsze rezultaty.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na testy na ludziach i wierzyć, inhibitory PDE9 wywołają podobne efekty, jak to miało miejsce w przypadku myszy.

Na dzień dzisiejszy inhibitory PDE9 wciąż są jedynie eksperymentalne, więc nie mają jeszcze oficjalnej nazwy leku.

Źródła: www.jci.org
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować