Kategorie Zdrowie

Spray na katar – jak go wybrać?

Gdy doskwiera nam katar, często sięgamy po krople lub spray do nosa. To bardzo wygodna forma podania leku – jest prosta i szybka w zastosowaniu. W aptekach znajdziemy wiele preparatów na katar, tymczasem w gąszczu kolorowych opakowań i nazw łatwo się zgubić. Właśnie dlatego podpowiadamy, jak wybrać najlepszy aerozol do nosa.

Czym jest spray na katar?

Obecnie większość preparatów na katar jest sprzedawana w formie wygodnego w aplikacji sprayu. Wybierając spray do nosa należy zwrócić uwagę, na to, aby roztwór rozpylany na błonę śluzową nosa wydobywał się z aplikatora w postaci delikatnej mgiełki o małych cząsteczkach. Umożliwi to osadzanie się na błonę śluzową i zniweluje ryzyko gromadzenia lub spływania leku po tylnej ścianie gardła. Zapewni nam to odpowiedni komfort stosowania tego typu preparatów. Nic dziwnego, że gdy dopadnie nas katar, chętnie sięgamy właśnie po preparaty w sprayu. Pytanie brzmi: kiedy faktycznie należy je zastosować?

Freepik

Kiedy sięgnąć po spray do nosa?

Spray na katar przydaje się przede wszystkim podczas infekcji górnych dróg oddechowych – zwłaszcza tych, które przebiegają z uczuciem zablokowanego nosa. Oprócz zdolności do jego udrożnienia, aerozole do nosa mogą posiadać także inne  właściwości. Warto wybrać spray, który dodatkowo złagodzi podrażnienia powstałe na błonie śluzowej nosa, powstałe podczas uporczywego kataru czy zablokowanego nosa. Da to nam uczucie nawilżenia i doprowadzi do szybszej regeneracji naszych nosów. To ważne, bo przesuszona błona śluzowa upośledza ruch rzęsek wewnątrz nosa, które nie funkcjonując prawidłowo, nie spełniają swojej roli w postaci oczyszczania wdychanego powietrza. Wówczas drobnoustroje mają wolną drogę do wnikania w głąb błon śluzowych. A zatem kiedy zacząć stosować spray na katar? Najlepiej w momencie, gdy zacznie nam doskwierać nadmiar wydzieliny w nosie. Zalegający śluz i niedostateczne oczyszczanie nosa mogą spowodować, że zwykły nieżyt nosa może przerodzić się w poważniejsze infekcje.

Czym charakteryzuje się dobry aerozol do nosa?

Popularne spraye na katar zawierają substancje takie jak np. ksylometazolina, czyli substancję działającą obkurczająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, dzięki czemu szybko dochodzi do ustąpienia obrzęku i udrożnienia zatkanego nosa. To z kolei umożliwia normalne oddychanie przez nos, które podczas uciążliwego kataru czasami nie jest możliwe. Ksylometazolina zmniejsza również wysięk z nosa, dzięki czemu po jej zastosowaniu możemy ograniczyć sięganie po chusteczki higieniczne co parę minut. Odpowiednie oczyszczanie górnych dróg oddechowych jest istotne, jednak warto pamiętać także o nawilżaniu śluzówki. Właśnie dlatego w aptece najlepiej poprosić o spray do nosa, który oprócz substancji odblokowującej, zawiera dodatkowo także deksopantenol, który dzięki swoim właściwościom regeneruje podrażnioną błonę śluzową. Dwutorowe działanie aerozolu nie tylko umożliwi nam swobodne oddychanie, ale zlikwiduje również nieznośne uczucie suchości w nosie.

Kiedy do lekarza?

Jeśli katar nie mija po kilku dniach stosowania sprayu do nosa bądź się nasila, należy skonsultować się z lekarzem. Powodów, dla których dochodzi do nadprodukcji wydzieliny, jest bowiem wiele. Oprócz wirusowej infekcji może to być także zapalenie zatok lub alergia. Do innych przyczyn przewlekłego kataru zaliczamy z kolei m.in. skrzywienie przegrody nosowej i naczynioruchowy nieżyt nosa. Dokładny wywiad lekarski, a w przyszłości także przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala specjaliście postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Źródła: zdrowie.gazeta.pl, www.mp.pl
Fotografie: