×

Odkrycie naukowców z Wielkiej Brytanii. Opracowany spray do nosa ma chronić przed COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu opracowali właśnie spray do nosa, który chroni przez infekcją koronawirusem SARS-CoV-2. Jak informuje stacja Sky News, preparat zapobiega także zarażaniu innych osób. Czyżby świat nauki zrobił właśnie kolejny krok w walce z COVID-19? To już oceńcie sami.

Przez nos do wnętrza organizmu…

Liczne analizy wykazały, że COVID-19 przedostaje się wnętrza organizmu m.in. przez nos. Nos każdego z nas filtruje tysiące litrów powietrza każdego dnia. Niestety nie ma w nim zbyt dużej ochrony przed infekcjami, dlatego też większość wirusów przenoszonych drogą potwierdzą jest wchłaniana właśnie przez tę część ciała. Jakby tego było mało, to właśnie w nosie znajdują się konkretne typy komórek kubkowych, które mogą być początkowymi punktami infekcji koronawirusem.

„Spray, który opracowaliśmy, zapewnią tę ochronę, ale może również zapobiec przenoszeniu wirusa z człowieka na człowieka”

Jeden z autorów badania Liam Grover powiedział, że oznajmił, że „został opracowany spray, który zapewnia ochronę przed COVID-19, ale może również zapobiec przenoszeniu wirusa z człowieka na człowieka”. Zdaniem badaczy regularne używanie spayu może znacznie ograniczyć ryzyko przenoszenia się choroby na inne osoby. Jeśli tak w rzeczywistości jest, preparat mógłby znaleźć swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, w których z różnych powodów nie sposób zachować bezpieczny dystans społeczny.

Co wchodzi w skład sprayu?

W skład sprayu wchodzą dwa polimery polisacharydowe: środek antywirusowy zwany karagenem i roztwór gellan, który odpowiada za przyklejanie się do komórek wewnątrz nosa.

Spray jest wytwarzany z łatwo dostępnych produktów, które są już stosowane w produktach spożywczych i lekach, a my celowo przyjęliśmy takie założenie w naszym procesie badań. Oznacza to, że mając odpowiednich partnerów, możemy rozpocząć masową produkcję w ciągu kilku tygodni – podkreślił współautor badania dr Richard Moakes

Działanie sprayu

Preparat ma za zadanie wyłapywać i co ciekawe powielać wirusa, ale tylko wewnątrz nosa – przez to, że zostaje on obleczony aerozolem, nie wchłonie się przez organizm. Zgromadzone w nosie cząsteczki można więc usunąć poprzez wydmuchanie nosa lub połknięcie. W sytuacji gdy cząsteczka zostanie wydalona poprzez np. kichnięcie i przekazana drugiej osobie, będzie ona z kolei znacznie mniej podatna na zakażenie aktywnymi cząsteczkami.

Spray zamiast maseczki?

Czy spray może zastąpić tak podstawowe i powszechne środki ochrony jak noszenie maseczki, częste mycie dłoni czy zachowywanie dystansu społecznego? Oczywiście, że nie. Spray ma pełnić drugą warstwę ochrony, aby ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 było jeszcze mniejsze.

Pamiętajmy, im więcej środków ostrożności i bezpieczeństwa jest wprowadzonych w życie, tym lepiej.

Źródła: PAP
Fotografie:

Może Cię zainteresować