Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Spray na COVID-19 mający 99 proc. skuteczności. Środek jest już na etapie badań klinicznych

W ostatnich dniach zrobiło się o kanadyjskiej firmie SaNOtize. Firmie, która zamierza wypuścić na rynek spray do nosa zapobiegający infekcji SARS-CoV-2. Od poniedziałku w Wielkiej Brytanii prowadzone są badania kliniczne nad nowym preparatem. Co już o tym wyjątkowo dobrze zapowiadającym się preparacie?

Spray do nosa w walce z COVID-19

Mimo ogromnego sukcesu, jakim było wynalezienie i wprowadzenie na rynek szczepionek przeciw COVID-19, na świecie wciąż trwają prace nad środkami, lekami i kolejnymi szczepionkami, które pozwoliłyby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa do minimum. W końcu im więcej możliwości tym lepiej i bezpieczniej zważywszy chociażby na fakt, że przeprowadzenie programu szczepień wymaga czasu.

Jednym z produktów, który zwrócił naszą uwagę, jest spray do nosa SaNOtize oparty jest na tlenku azotu, który ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jego znaczenie w ludzkim organizmie i właściwości lecznicze zostały odkryte przez profesora Ferida Murada z Uniwersytetu Stanforda w USA, który w 1998 roku za swoje dokonania w dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzymał Nagrodę Nobla. To między innymi Murad jest członkiem zarządu SaNOtize.

Udowodniono już bezpośrednie działanie tlenku azotu także na wirusa SARS-CoV-2. Zadaniem sprayu do nosa jest zwalczenie wirusa w górnych drogach oddechowych, zapobieganie inkubacji patogenu i jego rozprzestrzenianiu się do płuc.

Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Dobrze udowodniono, że jego stosowanie jako leku jest bezpieczne, wykazano też jego efektywność w walce z różnymi wirusami, bakteriami i grzybami… Wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym Covid-19 – wyjaśnił profesor Murad

spray do nosa przeciw covid-19
Pixabay

Skuteczność sprayu do nosa

Spray do nosa SaNOtize został poddany badaniom na uniwersytecie stanowym Utah. To właśnie tam oszacowano skuteczność leku na poziomie… 99,9%! Na uniwersytecie stanowym  Kolorado przeprowadzono natomiast testy na gryzoniach. Badanie potwierdziło wówczas redukcję o 95% obecności wirusa SARS-CoV-2 już w pierwszym dniu po zakażeniu.

Metoda ochrony górnych dróg oddechowych

Spray należy traktować w kategorii ochrony górnych dróg oddechowych. W przypadku potencjalnego zagrożenia, jak chociażby obcowanie w większym skupisku ludzi, należałoby użyć sprayu, aby oczyścić górne drogi oddechowe i zabić wirusa SARS-CoV-2 zanim ten przedostanie się dalej i zacznie zagrażać naszemu zdrowiu.

Spray na COVID-19 mający 99 proc. skuteczności. Środek jest już na etapie badań klinicznych
Wikimedia Commons

Na chwilę obecną prowadzone są badania kliniczne substancji. Jaki będzie następny etap?

Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa SARS-CoV-2. Fakt, że stosunkowo prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą – mówi profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma

Jeśli spray przejdzie pomyślnie badania kliniczne, producenci preparatu będą chcieli wystąpić o warunkowe dopuszczenie produktu do użytku. W przypadku gdy taka zgoda zostanie otrzymana, spray prawdopodobnie najpierw będzie dostępny w Kanadzie, a dopiero potem w Wielkiej Brytanii i krajach Unii Europejskiej.

Czy ten prosty, bezpieczny i prawdopodobnie tani preparat pozwoli nam powrócić do czegoś zbliżonego do normalnego życia wcześniej? No cóż… Chyba wszyscy byśmy sobie tego życzyli.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP