×

Łyżeczka proszku i woda to skuteczny sposób na zgagę. Kosztuje grosze i przynosi ulgę!

Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość objawiająca się piekącym bólem w okolicach klatki piersiowej. Jej najczęstszą przyczyną jest refluks żołądkowy, który powoduje cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Jednak zgaga może pojawiać się również u zdrowych ludzi z powodu przejedzenia lub niewłaściwego przeżycia pokarmu. Podpowiadamy jak radzić sobie ze zgagą domowymi sposobami.

źródło: canva

źródło: canva


Gdy pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej nie musimy od razu pędzić do apteki po leki zobojętniające kwas żołądkowy. Istnieją inne sposoby, które mogą przynieść nam ulgę. Należy jednak pamiętać, że zgaga może być objawem choroby i nie powinno się bagatelizować tego symptomu. Gdy jednak dolegliwość pojawia się sporadycznie w wyniku przejedzenia lub spożywania posiłków w pośpiechu aby złagodzić nieprzyjemne objawy można zastosować sprawdzony domowy sposób.

Domowe sposoby na zgagę

źródło: freepik

źródło: freepik


Jednym ze sprawdzonych rozwiązań na zgagę jest sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć 2 łyżeczki soku i rozcieńczyć je w szklance wody. Po wypiciu tego specyfiku nastąpi gwałtowny wzrost kwasu w żołądku, zwieracz przełyku napnie się a nieprzyjemne pieczenie zniknie.

Kolejnym sposobem na tę dolegliwość jest niezastąpiona soda oczyszczona. Chyba każdy z nas posiada ją w domowej kuchni. Można ją wykorzystać nie tylko do pieczenia i sprzątania, ale również do walki z uporczywym pieczeniem w przełyku.

źródło: canva

źródło: canva


Substancje zawarte w sodzie zobojętniają kwasowy żołądkowe i neutralizują soki trawienne. Aby przyrządzić miksturę należy wymieszać łyżeczkę sody w jednej trzeciej szklanki wody. Następnie dokładnie wymieszać i powoli wypić napój. Po chwili zgaga powinnam minąć.

Inne skuteczne metody na zgagę:
– żucie listków melisy, korzenia imbiru lub ziaren kminu,
– przygotowanie i spożycie kisielu z siemienia lnianego

Należy pamiętać, że jeżeli zgaga pojawia się często i domowe sposoby już nie wystarczają powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, który wykona dokładne badania.

Źródła: zdrowie.gazeta.pl

Może Cię zainteresować