Kategorie Zdrowie

6 technik, dzięki którym uspokoisz swoje dziecko i sprawisz, że zaśnie w mgnieniu oka

Próbowałaś dosłownie wszystkiego, a Twoje dziecko wciąż płacze i nie chce usnąć? Nie jesteś sama. Miliony kobiet na całym świecie każdego dnia znajduje się w podobnej sytuacji. Część radzi sobie z tym niemałym wyzwaniem lepiej, część gorzej, a przecież to tylko dziecko. Dziecko do którego wystarczy odpowiednio podejść.

Na podstawie wieloletnich obserwacji i doświadczeń opracowano kilka sprawdzonych metod, dzięki którym uspokoisz i uśpisz swojego malucha. Być może nie wszystkie z nich się sprawdzą, ale z pewnością znajdziesz wśród nich taką, która będzie niczym miód na skołatane nerwy Twoje i Twojego maluszka.

7 technik, dzięki którym uspokoisz swoje dziecko i sprawisz, że zaśnie w mgnieniu oka

#1 Zrób dziecku masaż twarzy

Zacznij od masażu kciukami. Umieść je po obu stronach oczu i zacznij delikatnie masować w kierunku szczęki i z powrotem. Następnie przejść do masowania czoła. Zacznij masować od środka w kierunku uszu. Na koniec przejdź do masażu palcami wskazującymi. Delikatnymi wymasuj policzki dziecka zaczynając od nosa.Prze

Brightside

#2 Przetrzyj twarz dziecka chusteczką

Swego czasu internet obiegło nagranie, na którym tata przeciągał cienką, lekką chusteczkę po twarzy dziecka, aby uspokoić maluszka. Choć to niewiarygodne, blisko minutę później dziecko już spało! Jak to możliwe? Lekkie łaskotanie po twarzy dziecka działa na nie uspokajająco. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i niektóre pociechy mogą z tego powodu odczuwać stres. Sprawdź, jak zareaguje Twój maluszek.

Pixabay

#3 Stosuj metody dr Harveya Karpa

Metoda „5 S” (z ang.) jest zalecana przez amerykańskiego pediatrę dr Harveya Karpa.

  • opatulanie, czyli swaddling w metodzie 5S – ta metoda mówi, aby ściśle otulić dziecko kocykiem lub specjalnym otulaczem. Rączki maluszka powinny być wówczas ułożone wzdłuż tułowia, a nóżki wyprostowane. Wszystko po to, aby noworodek poczuł się podobnie jak w brzuchu mamy.
  • stabilizowanie pozycji, czyli slide/stomach position w metodzie 5S – dr Karp zaleca, aby trzymać wcześniej otulone dziecko w wyciągniętej dłoni, ułożone na brzuchu lub lekko na boku.
  • szumienie, czyli shusing według metody 5S – w łożysku, w którym rozwija się dziecko, panuje hałas podobny do szumu, jaki wytwarza odkurzacz. Chcesz, aby Twoje dziecko się uspokoiło? Zapewnij mu podobne dźwięki. W tym celu włącz suszarkę do włosów lub specjalną zabawkę, która wytwarza tzw. biały szum.
  • kołysanie, czyli swinging jako element metody 5S – metoda ta nie bez powodu jest zwana również skokołysaniem, ponieważ powinna łączyć skakanie z kołysaniem. Połóż dziecko na przedramionach, trzymaj jego główkę i przejdź do wykonywania szybkiego i energicznego kołysania, które możesz połączyć z delikatnymi podskokami lub przysiadami.
  • ssanie, czyli sucking zgodnie z metodą 5S – to metoda, którą warto wypróbować, kiedy wszystkie powyższe nie przynoszą rezultatów. W tej metodzie chodzi o umożliwienie dziecku ssania. Może to być pierś, smoczek czy palec.
Twitter

#4 Wypróbuj metodą dwuliterowego słowa

Niewykluczone, że używanie dźwięków takich jak „oomm”, „hhmm” i „cii” pomogą Ci uspokoić malucha. Działają uspokajająco, ponieważ te ciche dźwięki mogą brzmieć jak krew matki krążąca w jej macicy, dlatego zaleca się powtarzanie ich około 80 razy na minutę: tyle samo, co średnie tętno dorosłej osoby.

Brightside

#5 Odkręć kran

Jeśli nic nie pomaga, możesz spróbować odkręcić wodę z kranu, podczas gdy Twój maluszek jest w pobliżu (najlepiej na Twoich rękach). Ta wskazówka jest podobna do tej, która mówiła o wytworzeniu białego szumu. Ponadto stały szum skutecznie zredukuje nagłe, niepokojące dźwięki takie jak trzaskanie drzwiami.

6 technik, dzięki którym uspokoisz swoje dziecko i sprawisz, że zaśnie w mgnieniu oka
Pxhere

#6 Bądź hałaśliwa

Paradoksalnie niektóre dzieci odprężają się dopiero wtedy, gdy jest głośno. Oznacza to, że wykonywanie obowiązków domowych, takich jak chociażby odkurzanie, w towarzystwie dziecka, może pomóc mu zasnąć. Po raz kolejny tyczy się to białego szumu, który ma zbawienny wpływ na dziecko.

6 technik, dzięki którym uspokoisz swoje dziecko i sprawisz, że zaśnie w mgnieniu oka
Brightside
Źródła: brightside.me
Fotografie: pxhere.com