×

5 sposobów, które mogą uchronić Cię przed opryszczką. Nie daj jej za wygraną

W okolicach Twoich ust zebrała się grupka małych pęcherzyków? Jeśli tak, prawdopodobnie masz do czynienia z opryszczką. Jej pierwszym objawem jest swędząca plamka, która z czasem przekształca się w większy pęcherz. Pęcherz, który może pękać, sączyć się, po czym najczęściej zamienia się w strup. Na szczęście jest na to sposób, a właściwie profilaktyka, która pozwoli w znacznym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo wizyty nieproszonego gościa na Twoich ustach.

Powstawanie opryszczki

Opryszczka powstaje za sprawą wirusa HSV zwanego inaczej wirusem opryszczki pospolitej. Jego nosicielem może być każdy z nas jednak to kobiety zarażają się nim łatwiej. Do złapania infekcji potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy, że zjemy po innej, zarażonej wirusem osobie, dotkniemy jej śliny, pocałujemy, a czasami po prostu jej dotkniemy. Warto mieć również świadomość, że okolice ust to nie jedyne miejsce, w jakim może pojawić nam się opryszczka. Rzadszą lokalizacją zmian chorobowych opryszczki narządów płciowych jest okolica pośladków i dłoni, szczególnie palców.

Jak zapobiegać opryszczkom?

#1 Unikaj wszelkich zainfekowanych źródeł, które mogły wywołać opryszczkę u innej osoby

Unikaj kontaktu z rzeczami, z którymi osoba dotknięta opryszczką mogą mieć kontakt. Mamy tutaj na myśli m.in. szklanki, ręczniki, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy inne przybory codziennego użytku.

#2 Choroba sprzyja powstawaniu opryszczek

Opryszczki można się nabawić nie tylko poprzez kontakt z osobami, które ją mają. Możesz nabawić się jej sam/sama. Powstawaniu opryszczkom sprzyja przeziębienie, grypa czy nawet stres. Wniosek? Warto dbać o zdrowie, jeśli nie chcesz zmagać się z opryszczką.

#3 Korzystaj z domowych środków zaradczych

Bez wątpienia sprawdzi się tutaj lód. Przyłożenie lodu na dotknięte infekcją obszary może zmniejszyć dyskomfort spowodowany opryszczką, ale z pewnością nie zwalczy problemu. Świetnie poradzi sobie tutaj natomiast żel Aloe Vera, który dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym i przeciwzapalnym złagodzi objawy niepożądanej opryszczki.

#4 Podejmij środki zapobiegawcze

Stosuj filtry przeciwsłoneczne i balsamy do ust. Pamiętaj również o unikaniu dotykania opryszczki. Wyjątkiem są sytuacje, gdy delikatnie wsmarowujesz krem z filtrem w dotknięty infekcją obszar. Na koniec najważniejsze: zawsze myj ręce przed nałożeniem jakiegokolwiek środku.

#5 Jeśli nic nie pomaga, udaj się do lekarza

Czasami opryszczka nie daje za wygraną i mimo wszelkich starań, nie jesteśmy w stanie jej zwalczyć. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który przypisze nam leki, które w mgnieniu oka poradzą sobie z problemem.

Znasz inne sposoby na poradzenie sobie ze wstrętną opryszczką? Koniecznie się nimi z nami podziel!

Źródła: brightside.me
Fotografie: pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować