×

Sposoby na czkawkę – jak szybko się jej pozbyć?

Czkawka to jedna z najbardziej znienawidzonych przez wszystkich dolegliwości. Pojawia się nagle, najczęściej w najmniej spodziewanym momencie, powodując dyskomfort na długi czas. Czkawka może wystąpić po zbyt szybkim jedzeniu i piciu, po położeniu się spać zbyt wcześnie po posiłku, a także po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Czasem wystarczy powiedzieć coś podczas przełykania pokarmu, by zagwarantować sobie szczekające dźwięki na najbliższe kilkanaście minut. Próbujemy sobie wówczas przypomnieć wszystkie znane nam sposoby na czkawkę. Podpowiadamy, co zrobić, by przynieść sobie szybką ulgę. Część z nich pewnie znasz, inne sposoby zaś mogą być nowe – poznaj je!

Sposoby na pozbycie się czkawki

Wdech, wydech, „hik!” – właśnie dopadła Cię czkawka. Wiesz, że oznacza to kolejne długie minuty na wydawaniu z siebie dziwnych dźwięków, połączonych z podskakiwaniem. Choć dolegliwość ta jest niegroźna, jest bardzo uciążliwa. Znacznie utrudnia swobodne mówienie, a także spanie. Czym w ogóle jest czkawka?

Kiedy nabieramy powietrza, przepona obniża się oraz kurczy. Rozluźnia się natomiast przy wydechu. Procesy te są regulowane przez nerwy znajdujące się w przeponie. Kiedy zostaną one podrażnione (a do tego nie potrzeba wiele – wystarczy zbyt gorący napój, alkohol, a nawet stres czy zbyt ostre przyprawy podrażniające gardło), by nerwy wysłały sygnał powodujący nieregularną pracę przepony. Oddech staje się nieregularny i określany jest mianem skurczów spazmatycznych. Organizm próbuje się przed nimi obronić poprzez szybkie zasysanie powietrza. Głośnia i struny głosowe jednak zamykają się, a powietrze nie ma którędy się wydostać – to właśnie powoduje charakterystyczny dla czkawki „szczekający” dźwięk.

Najbardziej znanym sposobem na pozbycie się czkawki jest wstrzymanie oddechu na tak długo, jak to możliwe. W tym czasie trzeba przełykać jak najczęściej ślinę. Wstrzymywanie powietrza powtarzaj kilkukrotnie. Mniej znanym, ale dość skutecznym sposobem jest wystawienie języka i wytrzymanie w takiej pozycji przez około pół minuty.

źródło: canva

źródło: canva

Jednym z równie popularnych sposobów jest wystraszenie osoby z czkawką – jego sekret polega po prostu na odwróceniu uwagi od dolegliwości. Z drugiej jednak strony przestraszenie się powoduje wstrzymanie oddechu, a co za tym idzie, gwałtownie wzrasta poziom dwutlenku węgla w organizmie, dzięki czemu czkawka szybciej ustępuje.

źródło: canva

źródło: canva

Pamiętasz rady babci i mamy, by w czasie czkawki zjeść łyżeczkę cukru? W działaniu tym także chodzi o odwrócenie uwagi organizmu od czkawki i skupienie się na przełykaniu. Odruch czkania możesz także uspokoić poprzez spokojne i miarowe oddychanie. Zrelaksuj się, zamknij oczy i nabieraj powietrze rytmicznie, głęboko i spokojnie. Po jakimś czasie przepona rozluźni się, a czkawka minie. Pozbycie się czkawki możliwe jest także dzięki poklepywaniu po plecach. Pomaga także wypicie szklanki wody na jednym wdechu – podobnie jak w przypadku wstrzymywania oddechu, wzrośnie stężenie CO2 w organizmie, co wpływa na zahamowanie czkawki. Efekt spotęguje picie wody, które odwróci uwagę organizmu od czkania.

Może Cię zainteresować