Kategorie Zdrowie

Zwalcz ból skroni domowymi sposobami. Twoja głowa Ci za nie podziękuje

Skąd bierze się ból w skroniach? Jakie są domowe sposoby na ból skroni? Kiedy możemy walczyć ze wspomnianym bólem domowymi sposobami i w jakich przypadkach należy udać się na konsultacje do lekarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Ból w skroniach

Ból w skroniach to bardzo częsta dolegliwość, która może przyjmować różne formy. Może pojawić się niespodziewanie, podczas gdy równie dobrze może nasilać się w ciągu kilku kolejnych godzin. Może być tępy, ale równie dobrze ostry. Może pojawiać się tylko po jednej stronie głowy, podczas gdy niekiedy towarzyszy mu także ból czoła, oka lub promieniowanie w dół lub w górę. Bez względu jednak na rodzaj bólu, praktycznie zawsze jest dokuczliwy do tego stopnia, że nie pozwala na normalne funkcjonowanie, a tym bardziej skupienie. Na szczęście ból skroni sam w sobie nie jest groźny, nawet jeśli trwa kilkadziesiąt minut lub dłużej. Z reguły ból jednak często szybko mija, zwłaszcza, jeśli nie towarzyszą mu takie objawy, jak zawroty głowy czy nudności.

Nie mniej jednak bólu w skroniach nie należy lekceważyć – zwłaszcza, jeśli występuje stosunkowo często – a wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach wręcz należy go leczyć, co powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką.

Pixabay

Przyczyny bólu w skroniach

 • migrena
 • wysiłkowy, klasterowy lub napięciowy ból głowy
 • ból głowy wywołany kaszlem
 • hemikrania napadowa
 • zakażenie bakteryjny lub wirusowe
 • urazy głowy lub szyi
 • choroby uszu, zatok, zębów, jamy ustnej lub naczyń krwionośnym
 • guz mózgu
 • zaburzenia psychiczne
 • zapalenie tętnicy skroniowej
 • napad jaskry
Wallpaperflare

Sposoby na ból w skroniach

Ludzie zmagający się z bólem w skroniach najczęściej sięgają po niesteroidowe leki przeciwbólowe, które oczywiście w wielu przypadkach są skuteczne. Do takich leków możemy zaliczyć m.in. ibuprofen. Jeśli nie zamierzasz przyjmować leków, istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na walkę z bólem w skroniach. Na bolącą skroń można przyłożyć chłodny okład. Często pomaga również wywietrzonym, zacienionym pokoju lub techniki relaksacyjne.

Do lekarza należy udać się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bólem przewlekłym, ból jest silny i często wraca lub zwykłe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Niezbędna jest wówczas szczegółowa diagnoza. W tym celu lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne, może zalecić morfologię krwi, a także skierować na specjalistyczne badania obrazowe głowy lub konsultację do specjalisty. Jeśli okaże się, że przyczyną bólu jest schorzenie, leczenie objawowe na niewiele się tutaj zda. Niezbędne będzie wówczas leczenie choroby podstawowej.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pxhere.com