×

Sposób na wągry. Jak pozbyć się zaskórników?

Wągry zwykle pojawiają się na nosie. Często można je także zauważyć na brodzie i policzkach. To ciemne, nieestetyczne punkciki, które szpecą naszą twarz. Ponadto zaskórniki dosyć szybko ulegają zakażeniom i w ich miejscu powstają pryszcze. Jak pozbyć się wągrów? Czy istnieją skuteczne sposoby na ich trwałe wyeliminowanie?

Czym są wągry?

Wągry powstają przez łój, który wymieszał się ze zrogowaciałym naskórkiem i zablokował ujście porów skóry. Część z takich zmian jest malutka – prawie nie widać ich na twarzy. U niektórych osób wągry mogą przybierać większe rozmiary i stanowić spory kompleks. Wągry występują częściej u osób z tłustą cerą. Nadmiar łoju w połączeniu z brudem i martwymi komórkami rogowymi naskórka wywołuje zatkanie ujścia mieszka. W konsekwencji dochodzi do powstania brzydkich czarnych punkcików – są to utlenione czopy rogowe zaskórników.

Kto narażony jest na zaskórniki?

Wągry pojawiają się przede wszystkim na twarzach nastolatków. W okresie dojrzewania, przez wzgląd na zmiany hormonalne, na cerze pojawiają się liczne zmiany. Sporo młodych ludzi walczy z trądzikiem. Na buziach nastolatków często tworzą się także zaskórniki. Wągry pojawiają się również u osób w starszym wieku, w szczególności u kobiet, które posiadają cerę dojrzałą. Zaskórniki są także zmorą tych, którzy walczą ze zbyt tłustą skórą. Nadmiar naskórka i sebum wywołuje zatykanie się porów oraz rozwijanie się w ich wnętrzu bakterii.

sposób na wągry

Wągry- domowe sposoby

Podstawową metodą pozwalającą na zwalczanie wągrów jest stosowanie peelingów. Pomagają one w złuszczaniu naskórka, przywracają też naturalną równowagę skórną. Trzeba pamiętać o tym, żeby codziennie wykonywać demakijaż. Nigdy nie pozwalaj sobie na zasypianie z makijażem na buzi. Musisz codziennie myć twarz i odpowiednio ją nawilżać. Stosuj kosmetyki ochronne przeznaczone dla twojego typu cery. Do codziennego przemywania skóry używaj toniku bezalkoholowego – np. naturalnego z rumianku. Ewentualnie możesz sięgnąć po płyn micelarny.

Maseczki to twój sprzymierzeniec

Po peelingach dobrze jest wykonać maseczkę. Najlepsze są te, które mają właściwości nawilżające i ściągające. Ubij na pianę kurze białko i dodaj do niego łyżeczkę soku z ogórka, cytryny lub żurawin. Całość nałóż na twarz i czekaj do wyschnięcia. Zmyj papkę przegotowaną wodą.

Inną godną polecenia maseczką jest ta z żelatyny. Przygotuj kubek lub miseczkę. Wsyp do niej 3 łyżeczki żelatyny i wlej 3 łyżeczki mleka. Wymieszaj wszystko dokładnie tak, żeby powstała gęsta masa. Następnie kubek podgrzej w mikrofalówce (masę trzymaj w niej przez około 10 sekund). Całość nałóż na nos i odczekaj 10 minut.

Możesz także wypróbować maseczki z sody oczyszczonej. 2 łyżki proszku zmieszaj z dwoma łyżkami przefiltrowanej wody (najlepsza jest mineralna). Papkę nałóż na twarz i odczekaj ok. 5 minut. Zabieg trzeba powtarzać – inaczej efekty nie będą zauważalne.

Pamiętaj, że po nałożeniu maseczki buzię należy przecierać tonikiem łagodzącym i ściągającym pory. Po wszystkim wklep w twarz krem nawilżający.

Nic mi nie pomaga!

Jeżeli domowe sposoby na wągry nie wystarczają, musisz iść do dermatologa. To szczególnie ważne wówczas, gdy zauważysz na skórze stan zapalny. Niekiedy warto także wybrać się do kosmetyczki, która potrafi oczyścić skórę mechanicznie.

Może Cię zainteresować