×

9 sposobów na uciążliwe dolegliwości podczas snu. Pozbędziesz się zgagi, skurczów i chrapania

Każdy miewa czasem problemy ze snem. Ich przyczyny mogą być naprawdę równe, począwszy od bólu karku i pleców po chrapanie i skurcze mięśni. Na szczęście naukowcy odkryli sposób radzenia sobie z problemem bezsennych nocy. Postępując zgodnie z tymi zaleceniami, możesz poprawić jakość swojego snu i zapomnieć o kłopotach z zasypianiem.

#1 Ból pleców

Jeśli budzisz się ze sztywnymi lub bolącymi plecami, bardzo ważne jest, aby zachować naturalne krzywizny kręgosłupa podczas snu. Można to zrobić, wykonując następujące czynności:

Znajdź odpowiedni materac: Zbyt miękki materac jest niewłaściwy dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.

Śpij na plecach: Osoby cierpiące z powodu bólu pleców powinny spać na plecach z poduszką pod kolanami. Taka pozycja pomaga przywrócić naturalne krzywizny kręgosłupa, a także zmniejszyć napięcie w ścięgnach. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, umieść mały, zwinięty ręcznik pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Spanie na brzuchu też jest dobrym rozwiązaniem: Umieść poduszkę pod brzuchem i miednicą tak, aby zapobiec wyginaniu się kręgosłupa do przodu.

#2 Ból ramienia

Jeśli budzisz się z bólem ramienia każdego ranka, prawdopodobnie dlatego, że śpisz w niewłaściwej pozycji. Unikaj spania na brzuchu, ponieważ powoduje to nienaturalne ułożenie ramion.

Śpij na plecach: Unikaj puszystych  i dużych poduszek, ponieważ mogą one powodować przesunięcie ramienia.

Nie potrafisz spać na plecach? Spróbuj spać na boku. Podciągnij nogi do pozycji płodu i włóż poduszkę pomiędzy kolana. Unikaj umieszczania dłoni pod głową, ponieważ powoduje to, że ramiona przemieszczają się i spoczywają w nienaturalnym położeniu.

#3 Ból szyi

Jeśli cierpisz z powodu bólu szyi, potrzebuje ona lepszego wsparcia podczas snu.

Śpij na plecach z poduszką pod głową i dwiema dodatkowymi poduszkami ułożonymi pod ramionami.

Jeśli śpisz na boku, użyj płaskiej poduszki, nie grubszej niż 12 cm. Idealnie, poduszka nie powinna być grubsza niż szerokość ramienia. Poduszka, która jest wyższa powoduje, że Twoja szyja spoczywa w nienaturalnej pozycji.

Jeśli śpisz na brzuchu, użyj najcieńszej poduszki, którą możesz znaleźć albo zupełnie z niej zrezygnuj. Pamiętaj jednak, że spanie na brzuchu to najgorszy wybór, jeśli cierpisz z powodu bólu szyi.

#4 Problemy z budzeniem się

Nie możesz się rano obudzić? rozwiązanie jest proste. Chodź spać o tej samej porze każdej nocy, a następnie ustaw alarm o tej samej godzinie każdego ranka, nawet w weekendy. Po kilku tygodniach Twój wewnętrzny budzik zacznie wyciągać Cię z łóżka, zanim ten prawdziwy zdąży o sobie przypomnieć.

#5 Chrapanie

Chrapanie to naprawdę denerwująca dolegliwość, która szczególnie wpływa na sen partnera. Na szczęście, jeśli chrapiesz, możesz zrobić coś, co zapewni osobie u Twojego boku spokojny sen.

Unikaj spania na plecach: Gdy śpisz na plecach na Twoje tkanki działa grawitacja, a język spada do gardła, zwężając drogi oddechowe i powodując chrapanie.

Wybierz odpowiednią poduszkę: Zbyt miękkie poduszki będą zaostrzać chrapanie, ponieważ powodują większe odchylenie głowy.

Śpij na boku: Taka pozycja powinna skutecznie zniwelować chrapanie.

#6 Skurcze mięśni w nogach

Czy kiedykolwiek podczas snu obudziłeś się z krzykiem chwytając za nogę? Skurcze nóg to stosunkowo częsta dolegliwość. Prawie 80% osób cierpi na skurcze nóg podczas snu i mogą one być związane z uszkodzeniem nerwu, chorobą lub brakiem odpowiednich składników mineralnych.

Jeśli często doskwierają CI skurcze nóg podczas snu, porozmawiaj z lekarzem. Jeśli jednak jest to rzadki problem, po prostu staraj się rozciągnąć mięśnie łydki mięśnie łydki.

#7 Przed zasypianiem

Jednym z powodów, dla których tak wiele osób nie może zasnąć, jest elektronika. Niebieskie światło emitowane przez ekrany telefonów, tabletów i laptopów wpływa na cykl snu i sprawia, że umysł nie może się zrelaksować. Może to wydawać się trudne, ale warto odłożyć całą elektronikę na bok, nawet na godzinę przed snem. Gadżety elektroniczne możesz z łatwością zastąpić dobrą książką.

#8 Częste budzenie się

Jeśli często budzisz się w środku nocy, może to być wynikiem niewłaściwej temperatury otoczenia. Idealna temperatura do spania to 20-22 stopni Celsjusza. Zadbaj o to, aby cieszyć się błogim odpoczynkiem.

#9 Inne problemy

Cierpisz z powodu zgagi? Jeśli tak, połóż się na lewej stronie ciała, ponieważ zapobiega to powstawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku.

Jeśli nogi bolą Cię nocą, trzymaj je podniesione. Wystarczy włożyć pod nie kilka poduszek. Pozwoli to na lepszy przepływ krwi, łagodząc ból. Staraj się też delikatnie masować nogi przed snem i ogranicz spożycie kofeiny.

Może Cię zainteresować