Kategorie StopyUroda

6 przyczyn suchych i popękanych pięt. Podpowiadamy, jak możesz sobie z nimi poradzić

Pękają Ci pięty i zastanawiasz się, jak temu zapobiec? Większość ludzi zakłada w takim przypadku, że wszystkiemu winne jest odwodnienie organizmu. Okazuje się jednak, że przyczyn suchej i łuszczącej się na piętach skóry może być więcej.

Oto 6 nieoczywistych powodów, przez które mogą pękać Ci pięty

Brightside

#1 Nadwaga

Twoje stopy dźwigają ciężar całego ciała. Kiedy przybierasz na wadze, naturalnie zwiększa się ucisk na pięty. W takim przypadku pięty zmuszone są do zwiększenia swojej powierzchni stycznej z butem lub podłożem, aby utrzymać większą masę ciała. Jeśli skórze brakuje wówczas odpowiedniego nawodnienia, po prostu pęka. Kluczowe jest więc tutaj odpowiednie nawodnienie i dbanie o prawidłową masę ciała. Należy również pamiętać o tym, że z popękanymi piętami mają zwykle do czynienia diabetycy. Warto więc regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi.

#2 Niedobór witamin

Bez niektórych niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych skóra staje się po prostu sucha i zaczyna pękać. Dodaj do swojej diety więcej produktów bogatych w witaminy A, B3, C, E, cynk oraz kwasy tłuszczowe omega-3, a już wkrótce powinnaś zauważyć różnicę.

Freepik

#3 Złe obuwie

Buty z odkrytą pietą, takie jak klapki czy sandały, zwiększają ryzyko występowania popękanych pięt. Źle dopasowane obuwie i cienkie podeszwy mogą także się do tego przyczynić. Noś pełne obuwie, które zapewniają Twoim stopom, a przede wszystkim piętą odpowiednie wsparcie. Jeśli nie wiesz jak dobrać odpowiednie obuwie, możesz udać się do podiatry, dzięki czemu upewnisz się, czy Twoje buty są dla Twoich stóp odpowiednie.

#4 Menopauza

Po menopauzie niektóre kobiety mają tendencję do rogowacenia naskórka, co może prowadzić do pękania skóry na piętach i innych częściach ciała. Aby pozbyć się pęknięć na piętach wywołanych zmianami hormonalnymi, możesz spróbować zastosować maści estrogenowe. Nie mniej jednak w pierwszej kolejności należy skonsultować to z lekarzem.

#5 Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej

Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, zwłaszcza, kiedy mamy na stopach twarde buty lub nasze stopy mają bezpośredni kontakt z twardym podłożem, może wywierać dodatkowy nacisk na pięty i obciążać skórę w tym obszarze. Staraj się unikać zbyt długiego stania w jednym miejscu, a o ile to możliwe, od czasu do czasu wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci ulżyć Twoim stopom.

Flickr

#6 Błędy popełniane podczas kąpieli

Masz popękane pięty? Długie, gorące kąpiele w wannie lub pod prysznicem nie będą tutaj dobrym pomysłem. Długotrwały kontakt stóp z wodą może usuwać z nich naturalne olejki, a w konsekwencji pozostawiać uczucie suchości i szorstkości. Poza tym mydła i detergenty mogą uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry. Zawsze bierz prysznic pod ciepłą wodą i ogranicz czas przesiadywania w łazience do 5-10 minut, Po umyciu wytrzyj stopy ręcznikiem i stosuj kremy nawilżające. Staraj się unikać ciężkich mydeł i perfumowanych produktów do pielęgnacji skóry.

Jak pomóc swoim spękanym piętom?

Świetnie sprawdzi się tutaj płyn do… płukania jamy ustnej Listerine, który ma wiele różnych zastosowań! Dzięki niemu zmiękczysz popękaną skórę na piętach. Listerine jest także środkiem antyseptycznym, który łagodzi skórę dzięki takim związkom, jak mentol czy tymol.

Wszystko, czego potrzebujesz:

  • jedna szklanka Listerine
  • jedna szklanka białego octu
  • dwie szklanki wody

Co należy zrobić:

  1. Wymieszaj Listerinę, biały ocet i wodę w misce
  2. Umieść stopy w mieszance i mocz je przez 10-15 minut
  3. Wyjmij stopy z naczynia i delikatnie wyszoruj pięty pumeksem
  4. Opłucz stopy ciepłą wodą, osusz je ręcznikiem i nałóż na nie krem nawilżający
  5. Ciesz się przyjemnymi w dotyku stopami!

Masz popękane pięty? Jeśli tak to jak sobie z nimi radzisz?

Źródła: brightside.me
Fotografie: pl.freepik.com