×

Cierpisz na bezsenność? Naukowcy mają dla Ciebie bezcenną wskazówkę

Szacuje się, że na bezsenność, która w dłuższej perspektywie może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, cierpi blisko 13 milionów Polaków. Okazuje się, że wielu z nas popełnia błąd, który może utrudniać nam zasypianie. Chodzi o wieczorną toaletę, a dokładniej porę, w której bierzemy prysznic.

Skutki bezsenności

O ile krótkotrwała bezsenność może być jedynie nieznacznie uciążliwa, o tyle przewlekła bezsenność trwająca dłużej niż trzy tygodnie może mieć destrukcyjny wpływ na nasze codzienne życie. Kilkudniowa bezsenność wpływa negatywnie na zdolność zapamiętywania, skupiania uwagi, proces uczenia się, procesy poznawcze, zdolność do motywacji, sprawność intelektualną, czas reakcji, twórcze myślenie czy umiejętność podejmowania złożonych decyzji. Może być również przyczyną bólów głowy, zaburzeń nastroju, przygnębienia, mniejszej wydolności fizycznej i psychicznej czy ogólnego zmęczenia. Długotrwała bezsenność osłabia z kolei układ immunologiczny, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, nadciśnienia, chorób serca i może prowadzić do zmniejszenia produkcji hormonu płciowego, co osłabia popęd seksualny. Warto mieć na uwadze, że tylko część negatywnych skutków, jakie niesie za sobą krótko lub długotrwała bezsenność.

Tymczasem naukowcy odkryli zależność pomiędzy porą, kiedy decydujemy się na wieczorny prysznic, a jakością snu…

Sposób na bezsenność

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opublikowali w Sleep Medicine Reviews wyniki badań, które mogą pomóc w walce z bezsennością. Ich zdaniem znaczenie w tym przypadku ma temperatura ciała, która zmienia się w cyklu dobowym i pora, w której decydujemy się na wieczorną, ciepłą kąpiel.

Badacze zauważyli, że późnym popołudniem temperatura ciała jest wyższa niż w nocy, kiedy to spada do najniższego poziomu. Nad ranem znów rośnie.Naukowcy wzięli pod analizę ponad 5 tys. badań dotyczących wieczornych nawyków i bezsenności. Ostatecznie doszli do wniosku, że wejście w „tryb nocy” pomoże obniżenie temperatury ciała na 1-2 godziny przed snem. Pomóc ma w tym ciepły prysznic. Ich zdaniem ciepła woda pobudzi krążenie i spowoduje odpływ krwi z korpusu do stóp oraz dłoni, co przyspieszy wydalanie ciepła z organizmu – obniżenie ogólnej temperatury ciała.

Zdaniem naukowców wieczorny prysznic w temperaturze wody 40-42 stopnie Celsjusza najlepiej wziąć na 1,5 godziny przed położeniem się spać.

Koniecznie daj znać, czy prysznic na 90 minut przed snem pomógł Ci zasnąć.

Źródła: medicalxpress.com

Może Cię zainteresować