×

Spędzasz wiele godzin przed komputerem? Zadbaj o swoje oczy. Podpowiadamy, jak im pomóc

Szacuje się, że nawet przeszło 50% Europejczyków ponad połowę swojego codziennego dnia pracy spędza przy pracy z komputerem. Niestety, nie jesteśmy tutaj wyjątkiem. Statystyczny Polak wpatruje się w świecące ekrany przez 10 godzin i 26 minut dziennie! Sytuacji dodatkowo nie sprzyja wybuch pandemii, przez co dłużej wykonujemy czynności obciążające dla wzroku. Ze względu na konieczność społecznej izolacji wykorzystujemy sieć i urządzenia mobilne  do konferencji online, spotkań, prywatnych rozmów, zakupów. Oczywiście cierpią na tym nasze oczy.

Badania dowodzą, że spędzanie więcej niż 3 godzin dziennie przed monitorem w niemal 9 na 10 przypadków prowadzi do problemów ze wzrokiem

Skupianie wzroku na ekranie przez dłuższy czas powoduje nadmierne napięcie mięśni oczu. Z czasem oczom coraz trudniej jest się rozluźniać, a tym samym zapewniać ostre widzenie przedmiotów. Na domiar złego, kiedy przez wiele godzin wpatrujemy się w ekran, rzadziej mrugamy. W normalnych warunkach ludzkie oko mruga średnio 15–20 razy/minutę. Podczas długotrwałej pracy przy komputerze zaledwie 5 razy/minutę! Różnica jest więc kolosalna. Tak rzadkie mruganie prowadzi do zaczerwienienia i wysychania oczu. W dłuższej perspektywie czasu to być drogą do poważnych schorzeń począwszy od wad wzroku aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Warto więc zaopatrzyć się w krople nawilżające lub „sztuczne łzy”.

Jak pomóc swoim oczom?

Po pierwsze, pamiętaj o profilaktyce, tzn. kontroluj swoje oczu u specjalisty minimum raz w roku. Po drugie zadbaj o higienę pracy przy komputerze. Świetnie sprawdza się tutaj reguła 20/20/20, która jest zalecana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne. Co oznaczają te liczby? Chodzi o to, aby co 20 minut pracy popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się w odległości co najmniej 20 stóp (powyżej 6 metrów).

Bardzo ważna jest również odpowiednia gimnastyka oczu, która wpłynie korzystnie na pracę mięśni gałek. Z pomocą przychodzą tutaj dwa ćwiczenia:

  • patrz blisko i daleko – znajdź w swoim otoczeniu dwa punkty. Jeden z nich musi być położony blisko, drugi możliwie jak najdalej. Jeśli już je znalazłeś, wpatruj się w oba przedmioty na zmianę.
  • wahadełko – to ćwiczenie rozluźnia mięśnie szyi, barków i co najważniejsze wprawia w ruch gałki oczne. W tym celu zamknij oczy i wyobraź sobie, że przed Twoją twarzą porusza się wahadełko. Zacznij poruszać głową naśladując jego ruchu. Po kilku ruchach zatrzymaj głowę i zacznij śledzić ruch wahadełka oczami, podczas gdy powieki wciąż pozostają zamknięte.
Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: Fot. Pexels (miniatura wpisu), commons.wikimedia.org

Może Cię zainteresować