Kategorie Zdrowie

Poznaj trik, który sprawi, że będziesz czerpać ze snu pełnymi garściami. Wystarczy zakleić usta

Śpisz z otwartą buzią? To nie dobrze. Oddychanie przez nos poprawi jakość Twojego snu. Nie każdy jest jednak w stanie się tego nauczyć. Na szczęście istnieje łatwa sztuczka, dzięki której spanie z zamkniętą buzią przestanie stanowić dla Ciebie problem.

Dlaczego oddychanie przez usta podczas snu nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Otóż nos jest jedyną częścią ciała, która jest przeznaczona wyłącznie do oddychania. Reguluje przepływ powietrza jednocześnie je oczyszczając (filtrując). Kiedy oddychasz przez usta, stajesz się bezbronny wobec ciał obcych znajdujących się w otoczeniu, co w konsekwencji może prowadzić chociażby do próchnicy zębów, a nawet problemów ze zdrowiem.

Oddychanie przez nos zwiększa poziom tlenku azotu w zatokach, pomaga Ci lepiej spać, wspomaga procesy regeneracyjne i wpływa korzystnie na układ odpornościowy.

Publicdomainpictures

Skąd mieć pewność, że nie oddycham ustami?

No właśnie… Jak stwierdzić, czy oddycham przez nos czy ustami, skoro jestem w sypialni sam? Przecież nie widzę się podczas snu. Nie mniej jednak możliwe, że od czas udo czasu usłyszysz swoje chrapanie – to jeden z sygnałów, który może świadczyć o tym, że spałeś z otwartymi ustami. Jeśli budzisz się z suchymi ustami, bólem gardła lub masz nieświeży oddech, możesz być niemal pewny, że podczas snu oddychałeś przez buzię.

Zacznij od oczyszczenia zatkanego nosa

Jeśli Twój nos jest zatkany, naturalnie zaczniesz oddychać przez usta. Zanim więc położysz się do łóżka, oczyść swój nos. Świetnie sprawdzi się tutaj gorący prysznic, spraye z solą fizjologiczną czy nawet zwykłe chusteczki, dzięki którym opróżnisz nos. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu w ciągu całego dnia i nawilżaczu.

Zaklej usta

Choć wydawać by się mogło to absurdalnym pomysłem, naprawdę działa! Jako pierwszy na pomysł zaklejenia ust przez snem wpadł doktor Konstantin Pavlovich Buteyko, który przez lata badał wpływ oddychania na ogólny stan zdrowia. Patrick McKeown, autor książki pt. „The Oxygen Advantage”, wyjaśnił natomiast, dlaczego ta metoda jest tak ważna dla dobrego, regenerującego snu.

Brightside

Kiedy oddychanie przez nos zostaje zaburzone (przerwane), automatycznie otwierają nam się usta. O ile w ciągu dnia możemy to kontrolować, podczas snu jest to praktycznie niemożliwe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której usta są zamknięte (zaklejone). Nos nie ma wówczas wyjścia i dostosowuje się do sytuacji rozszerzając swoje kanały. Buteyko nazywa ten proces „przeciwieństwem stresującego oddechu”, który jest powolny i wymaga głębszego oddychania. Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie takiego rezultatu jest właśnie zaklejenie buzi!

Brightside

Czym zakleić usta i o czym należy pamiętać?

  • znajdź odpowiednią taśmę – istnieją proste taśmy chirurgiczne lub specjalne taśmy zaprojektowane specjalnie do spania. Wypróbuj kilka rozwiązań i wybierz te, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze
  • daj sobie czas na przyzwyczajenie – z pewnością będziesz czuć się dziwnie i nieswojo, kiedy po raz pierwszy zakleisz sobie usta. Mimo to nie możesz się zniechęcać. Na początek możesz zakleić sobie usta w ciągu dnia, aby się nieco przyzwyczaić
  • użyj wazeliny – zanim zakleisz usta, nałóż na nie trochę wazeliny. Ułatwi to ściągnięcie taśmy
Źródła: brightside.me