Kategorie Zdrowie

Do tej pory nie wiedziałam, że robiąc tak proste rzeczy, będę mogła szybciej zasnąć. Niesamowite!

Kiedy myślisz o przyjemnym i relaksującym nocnym wypoczynku, pewnie do głowy jako pierwszy przychodzi Ci ciepły koc, którym możesz się przykryć i odpłynąć do krainy marzeń.

I o ile scenariusz ten wydaje się być idealny w deszczowe i zimne dni, kiedy już przychodzi wiosna i lato, patent ten po prostu się nie sprawdza.

Co więcej, choć większość z nas dobry sen kojarzy z ciepłem, tak naprawdę okazuje się, że dużo więcej korzyści zapewnia nam sen w zimnym pomieszczeniu!

Wielkimi krokami zbliżają się upalne miesiące. Warto więc zapoznać się z poniższą listą, w której znajdziesz wiele ciekawych informacji o korzyściach wynikających ze spania w zimnych pomieszczeniach.

Spanie w chłodnym pomieszczeniu:

#1 Pomaga się zrelaksować i wpływa na szybkość zasypiania

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (1)

Kiedy zasypiamy temperatura naszego ciała minimalnie spada. Im bardziej nasze ciało jest chłodne, tym bardziej chce nam się spać, dlatego też spanie w chłodnym pomieszczeniu pomoże nam zasnąć znacznie szybciej. Warto wiedzieć, że również spanie pod kocem może mieć swoje zalety. Stosując takie rozwiązanie czujemy się bezpiecznie, dzięki czemu jesteśmy zrelaksowani.

#2 Poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (2)

Szybkie zasypianie i poczucie bezpieczeństwa, mogą na pozór wydawać się małymi rzeczami, ale tak naprawdę mają one ogromny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

#3 Pomaga kontrolować wagę

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (3)

Choć pewnie nie zdawałeś sobie z tego sprawy, również podczas snu możemy spalić sporo kalorii. Udowodniono, że niższa temperatura pobudza nasz metabolizm. Kiedy jest chłodniej, poziom brązowego tłuszczu w naszym organizmie jest znacznie wyższy. Spora dawka tłuszczu wytwarza więcej ciepła, co skutkuje spalaniem kalorii i nadmiaru cukrów.

#4 Schładza głowę

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (4)

Podczas gdy ciało znajduje się pod kocem, chłód w pokoju zapewnia mu jednocześnie stałą i komfortową temperaturę. A wszystko dzięki temu, że nasza głowa jest schładzana. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco i duszno, możemy mieć problemy z oddychaniem i istnieje większe ryzyko, że możemy się obudzić.

#5 Zapewnia piękny wygląd

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (5)

Dobry sen nie tylko sprawia, że czujemy się świetnie, ale też lepiej wyglądamy. Kiedy śpimy głęboko i wystarczająco długo, organizm uwalnia optymalny poziom melatoniny. Melatonina nie tylko poprawia nastrój, ale jest także uznawana za hormon młodości.

Co zrobić…

#1 Właściwa temperatura

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (6)

Optymalna temperatura to 16-19 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach, w których jest za gorąco, lub zbyt zimno, nie możesz liczyć na spokojny sen.

#2 Pamiętaj o stopach

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (7)

Nie wiem czy wiesz, ale nasze stopy są doskonałym regulatorem temperatury. Jeśli więc czujemy, że jest nam za gorąco, wystarczy, że wysuniemy stopy spod przykrycia, a reszta naszego ciała ostygnie z biegiem czasu.

#3 Poduszka z pamięcią

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (8)

Poduszka z pamięcią, która zachowuje kształt głowy, również utrzymuje dużo ciepła. Dlatego też latem warto pomyśleć o zastąpieniu jej tradycyjną poduszką.

#4 Im mniej ubrań tym lepiej

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (9)

Mniej ubrań oznacza mniej warstw izolacji i mniej ciepła.

#5 Wentylator

spanie-w-zimnym-pomieszczeniu (10)

Jeśli chcemy utrzymać w pokoju chłodną temperaturę, a nie możemy otworzyć okna, warto pomyśleć o zakupie wentylatora!

I to by było na tyle, jeśli chodzi o korzyści i rady odnośnie spania w zimnym pomieszczeniu. Koniecznie daj mi znać, co sądzisz o przedstawionych wyżej informacjach. Czekam na Twoją opinię!

Źródło: littlethings.com | Fotografie: littlethings.com