×

Małżeństwa w Japonii śpią oddzielnie. Czy powinniśmy brać z nich przykład?

Bardzo niewielki mieszkania czy apartamenty nie powstrzymują wielu japońskich par przed tym, aby zasypiać w osobnych łóżkach, a nawet pokojach. To ciekawe, w bardzo wielu przypadkach nie wynika to z żadnych intymnych problemów lub relacji w związku. Powód jest zupełnie inny. Dlaczego więc Japończycy decydują się na spanie w osobnych łóżkach?

Spanie osobno

Dr Robert Meadows, socjolog z University of Surrey zbadał jakość snu u 40 śpiących razem par. Następnie zbadał, jak te same pary wysypiają się, kiedy śpią samotnie. Okazało się, że przerwy w nocnym odpoczynku wzrastają aż o 50%, podczas gdy śpimy z drugą osobą! Taki współczynnik nie może nie mieć wpływu na jakość naszego snu.

Doskonale zdają sobie mieć sprawę z tego Japończycy. Tamtejsze pary, mimo tego, że są razem, bardzo często zasypiają osobno,a przemawia za tym co najmniej kilka czynników…

Różny harmonogram snu

Pierwszy powodem, dla których japońskie pary decydują się spać osobno, jest bardzo często różny harmonogram pracy. Budzenie drugiej połówki tylko dlatego, że późno wracamy z pracy lub musimy wcześnie wyjść, nie zapewni jej jakościowego snu – tak przynajmniej podchodzą do tego Azjaci. Ich zdaniem spędzenie nocy w osobnym łóżku czy nawet pokoju to jedyny sposób na rozwiązanie tego problemu.

Niemowlęta śpią z matkami

Japońskie, świeżo upieczone matki bardzo często śpią ze swoimi maluchami. To, czy ojciec ojciec będzie współdzielił z nimi łoże, położy się na osobnym łóżku czy będzie spał w oddzielnym pokoju zależy już tylko i wyłącznie od niego. Tymczasem wspólne spanie z dzieckiem ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni uważają, że spanie z dzieckiem pomaga mu stać się niezależnym, co zostało potwierdzono naukowo, drudzy wręcz przeciwnie.

Fot. Freepik

Fot. Freepik

Spanie osobno oznacza spokój

Przyjęło się, że kiedy para śpi osobno, nie wróży to nic dobrego. Japończycy postrzegają to zupełnie inaczej. Bardzo cenią sobie sen i nie chcą, aby przeszkadzano im podczas snu. Chrapanie, kopanie czy przewracanie z boku na bok przez drugą osobę bez wątpienia może zaburzyć wypoczynek drugiej osoby.

Spanie osobno sprzyja związkowi

Istnieją badania, które pokazują, że spanie bez partnera może nie tylko poprawić nasze samopoczucie, ale także mieć pozytywny wpływ na jakość związku, podczas gdy spanie razem może prowadzić do rozwodu. Jak to możliwe? Otóż wytłumaczyć to można w bardzo prosty sposób. Śpiąc razem budzimy się częściej niewyspani, przez co wstajemy poirytowani i pozbawieni energii. Będąc w takim stanie o wiele łatwiej wpadamy w konflikty, również te z partnerem.

Oczywiście nikogo nie zachęcamy do spania, bowiem czy może być coś przyjemniejszego, niż wtulenie się wieczorem do ukochanej osoby? 🙂 Poza tym wieczorna bliskość dla wielu z par jest do zastąpienia. Dla takich związków zmiana w postaci osobnych sypialni może skutkować gwałtownym pogorszeniem się relacji, a tego nikomu nie życzymy. Wybór należy więc do Was.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować