Kategorie Zdrowie

5 głównych zalet spania bez poduszki. Spróbuj, a nie pożałujesz

Czy wiesz, że pierwsze poduszki pochodzą prawdopodobnie ze starożytnej Mezopotamii? Co ciekawe, były wykonywane z kamienia i tylko zamożni ludzie mogli sobie na nie pozwolić. Te, z których korzystamy dzisiaj, praktycznie w niczym nie przypominają już tych starożytnych – no może trochę kształtem i wielkością…

Dzisiejsze poduszki są miękkie i puszyste do tego stopnia, że wiele osób nie wyobraża sobie zasypiania bez wtulania się w tą przyjemną element sypialni. Sek w tym, że w rzeczywistości poduszka wcale nie musi być czymś, co sprzyja naszej regeneracji, cerze i zdrowiu. I choć rozstanie się z nią może być naprawdę trudne, okazuje się, że może wyjść Ci to na dobre. O jakich korzyściach mowa?

spanie bez poduszki
Pxhere

10 zalet spania bez poduszki

#1 Zapobiega bólom pleców

Wiele poduszek może wymuszać na Tobie przyjęcie nienaturalnej pozycji podczas spania. Pamiętaj, że nawet jeśli poduszka zapewnia Ci swego rodzaju wsparcie, zwykle nie trwa ono długo. Spanie bez poduszki pomaga odciążyć kręgosłup, dzięki czemu ciało może przyjąć naturalną, niewymuszoną pozycję.

#2 Zwalcza bóle głowy

Zbyt miękka poduszka może obciążyć mięśnie szyi (nie zapewnia odpowiedniego podparcia głowy), a nawet zmniejszyć przepływ krwi do głowy. W konsekwencji przepływ powietrza przez układ oddechowy może zostać ograniczony, a Ty możesz obudzić się z uczuciem oszołomienia lub bólem głowy.

Pixabay

#3 Łagodzi stres

Twoja poduszka nie sprawia, że czujesz się komfortowo w nocy? Przewracasz się z boku na bok podczas snu? Musisz mieć świadomość, że im więcej zaburzeń podczas snu, tym mniej czasu na regenerację. Przewlekły niedobór snu może przekładać się negatywnie na zdolność koncentracji, logicznego myślenia, a także powoduje, że organizm zaczyna wytwarzać więcej hormonu stresu w ciągu dnia.

#4 Zapobiega trądzikowi

Twoja twarz będzie Ci wdzięczna, jeśli tylko odstawisz poduszkę na bok. Zauważ, że kiedy śpimy z poduszką, nasza twarz „ściśle” do niej przylega. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie pierzesz poszewki na poduszkę codziennie, przez co zbiera się na niej kurz, brud czy sebum. Wszystko to może prowadzić do wyprysków, a nawet przedwczesnych zmarszczek.

#5 Pozytywnie wpływa na kondycję włosów

Budzisz się rano z suchymi, splątanymi włosami? Spróbuj spać bez poduszki. Kiedy obracasz się w nocy z boku na bok Twoje włosy nieustannie ocierają się o poszewkę, co powoduje w nich mikrourazy. Może to być jedną z przyczyn, dla których włosy stają się suche i łamliwe.

Jak zacząć spać bez poduszki?

Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że może to nie być takie proste, dlatego też nie musisz rezygnować z poduszki od razu. Na początek spróbuj zastąpić ją złożoną szmatką (ręcznikiem), która po złożeniu podniesie głowę na pewną, nie wielką wysokość. W ciągu następnych kilku tygodniu zmniejsz wysokość materiału, aż w końcu przejdziesz do poziomu, w którym głowa i szyja będą w linii z tułowiem.

spanie bez poduszki
Pixabay

Spanie bez poduszki nie dla każdego

Jeśli całe życie sypiasz z poduszką, spanie bez niej początkowo może powodować niewielki ból. W końcu nigdy wcześniej nie sypiałeś w takim ustawieniu. Problem pojawia się, jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, a tym bardziej jest niemożliwy do opanowania. W takim przypadku warto skonsultować to z lekarzem. Poza tym musisz pamiętać, że nie każda pozycja jest odpowiednia do spania bez poduszki, zwłaszcza, jeśli zmagasz się z urazem szyi. Jedno jest pewne. Kiedy zaczniesz spać w ten sposób i przestaniesz odczuwać dyskomfort, prawdopodobnie nigdy nie będziesz chciał wrócić do poduszki. Pamiętaj, że już nawet okazjonalne spanie w ten sposób może przynieść sporo korzyści.

Śpisz z poduszką czy bez? Jeśli spróbowałeś spania bez poduszki, koniecznie daj znać, czy zauważyłeś jakieś pozytywne zmiany.

Źródła: brightside.me