Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Tyle kalorii mają popularne sosy w restauracji McDonald’s. Który z nich tuczy najbardziej?

Nie trzeba być dietetykiem, żeby stwierdzić, że fast-foody serwowane w restauracjach, barach i placówkach szybkiej obsługi tuczą. Wszystko za sprawą pustych kalorii, których duża ilość w postaci cukrów prostych i tłuszcz powoduje krótkotrwały „przyrost energii” dostarczając jednocześnie niską wartość odżywczą.

Wiele dań typu fast food nie obejdzie się bez sosów. Tym razem przyjrzymy się tym, które są serwowane w jednej z najpopularniejszych restauracji na świecie, a mianowicie restauracji McDonald’s.

Puste kalorie

Puste kalorie to nieco mylące określenie jednak w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Nie są one bowiem całkowite puste bowiem posiadają wartość odżywczą, jednak na zdecydowanie niższym poziomie niż cała masa pełnowartościowych, służących naszemu zdrowiu produktów. Mimo mylącej nazwy, puste kalorie są źródłem takiej samej energii jak wszystkie pozostałe. Różnica polega jednak na tym, że powodują one jedynie krótkotrwały wzrost energii i nie przynoszą korzyści zdrowotnych. Z pustymi kaloriami najczęściej kojarzone są fast foody serwowane w barach szybkiej obsługi (hamburgery, frytki itp.), słone przekąski (paluszki, chipsy), ciasta, słodycze, napoje gazowane, dosładzane soki owocowe, alkohol, a coraz częściej także makarony z białej mąki czy białe pieczywo.

Wikipedia

Sosy w McDonald’s

Ciężko wyobrazić sobie fast food bez sosu, zwłaszcza w tak popularnej restauracji, jaką jest McDonald’s. Co tak naprawdę kryją w sobie sosy, a raczej ile kalorii dostarczają naszemu organizmowi? Choć zazwyczaj spożywamy ich niewielką ilość, okazuje się, że już ona może mieć znaczenie dla naszego dziennego bilansu kalorycznego nie mówiąc już o sytuacji, w której na tego typu posiłek decydujemy się kilka razy w tygodniu.

Poniższe zestawienie dotyczy liczby kcal w 30g danego sosu:

  • ketchup: 13 kcal,
  • sos BBQ: 48 kcal,
  • sos słodko-kwaśny: 50 kcal,
  • sos musztardowy: 60 kcal,
  • sos blue chees: 100 kcal,
  • sos śmietankowy: 115 kcal

Nie zapominaj o tym, że to tylko kaloryczność niewielkiej ilości sosu nie mówiąc już o kaloryczności całego posiłku. Nie mniej jednak mały zestaw z McDonald’s od czasu do czasu chyba jeszcze nikomu nie zaszkodził 🙂

Który z tych sosów jest Twoim ulubionym?

Źródła: www.instagram.com
Fotografie: