×

Sok pomarańczowy może zwiększać ryzyko raka skóry o ponad 50%. Winowajcą obecna w nim substancja

Kto by się spodziewał, że sok pochodzący z owoców, które powszechnie są uważane za bardzo zdrowe, może z pewnym stopniu stanowić pośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia? Taką informację podał portal Wirtualna Polska, który powołał się na badania przeprowadzone na Uniwersytecie Indiana w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich, że regularne picie soku pomarańczowego zwiększa ryzyko raka skory o ponad 50%. Jak to możliwe?!

Fot. Pexels

Fot. Pexels

Badanie

Badanie nad wpływem owoców cytrusowych na ryzyko występowania czerniaka przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Indiana w USA. Badacze wzięli pod lupę osoby, które piły regularnie sok pomarańczowy (więcej niż jedną szklankę soku z pomarańczy dziennie) i wystąpił u nich nowotwór skóry. Co się okazało, takie osoby miały aż o 54% bardziej narażone na zachorowanie na czerniaka skóry.

Jak ta zależność miała się do osób, które spożywały każdego dnia więcej niż jedną pomarańczę? Jeśli zaliczasz się do tego grona, naukowcy nie mają dla Ciebie dobrych wieści. Ich zdaniem jesteś narażony na nowotwór skóry aż o 79% bardziej niż osoby, którzy tego typu owoców cytrusowych nie spożywają lub spożywają je w mniejszych ilościach.

Już jedna szklanka soku dziennie zwiększa ryzyko raka. Badania sugerują znaczny wzrost ryzyka czerniaka związanego z wyższym spożyciem cytrusów – podsumował wyniki autor badania, dr Andrew Marley

Jak to wytłumaczyć?

Wszystko przez psoralen, substancję organiczną zawartą m.in. w pomarańczach, która uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego. To właśnie psoralen jest jedną z przyczyn zachorowań na nowotwory skóry, na który rocznie zapada w Polsce blisko 2,5 tys. osób.

Przyczyny i objawy raka skóry

Główną przyczyną nowotworu skóry jest długotrwałe przebywanie na słońcu oraz poparzenia słoneczne. Z tego też względu rak skóry jest bardzo często diagnozowany u osób, które regularnie wystawiają się na działanie promieni słonecznych i promieniowanie UV. Ryzyko zachorowania na raka skóry zwiększają także takie czynniki jak: jasna karnacja, czynniki genetyczne, wiek, owrzodzenia w miejscach blizn po oparzeniach lub długi i częsty kontakt z arsenem.

Pixabay

Pixabay

Najczęstszym objawem nowotworu skóry są pieprzyki, które niestety są często ignorowane przez pacjentów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet niewielkie znamię może być oznaką groźnej choroby. Tyczy się to zwłaszcza pieprzyków mających nietypowy charakter – są wypukłe, mają nierówne boki, zmieniają kształt, rosną. W takim przypadku ryzyko, że zmiany mają podłoże nowotworowe, jest dość duże, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli zmiana jest podejrzana, lekarz wykonuje badanie histopatologiczne. W przypadku schorzenie nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, może dojść do przerzutów do innych tkanek i narządów.

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: zywienie.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować