3 sposoby na wykorzystanie sody oczyszczonej w ogrodzie. Koniec z chwastami i szkodnikami
Już nieraz przekonaliśmy się jak wszechstronna może być soda oczyszczona. Tym razem proponujemy użyć ją w ogrodzi. Świetnie sprawdzi się jako naturalny nawóz oraz ochrona przed szkodnikami. Jest wprost niezastąpiona!
Sodę oczyszczoną często stosuje się jako środek przeciw chwastom. Po wypełnieniu ich spomiędzy szczelin lub płytek, miejsca ten zasypuje się sodą oczyszczoną. Ten zabieg faktycznie ogranicza dalszy rozwój chwastów.

źródło: canva
Soda jest produktem bezpiecznym, skutecznym i co najważniejsze naturalnym. Można bez oporów używać ją do walki ze szkodnikami oraz chwastami. Nie szkodzi innym roślinom oraz pożytecznym owadom. Można samodzielnie przygotować preparaty na jej bazie i w ten sposób stosować ją w ogrodzie.
Soda oczyszczona – zwalczanie szkodników

źródło: canva
Roztwór ten sprawdzi się na mszyce, roztocza i mączniki. Do jego przygotowania będziesz potrzebował:
– 1 łyżeczkę sody oczyszczonej,
– 2 l ciepłej wody,
– płyn do mycia naczyń lub 2 ml szarego mydła.
Wszystkie składniki przelać do butelki z atomizerem i porządnie wstrząsnąć, by składniki się ze sobą połączyły. Następnie spryskaj zaatakowane rośliny. Preparatu używaj w odstępach co 3-4 dni. Roztworem można również przecierać liście roślin doniczkowych.
Soda oczyszczona – zwalczanie chorób roślin

źródło: canva
Preparaty na bazie sody oczyszczonej pomagają zwalczać choroby grzybowe roślin. Dzięki nim wyleczysz rośliny z takich chorób jak – mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy czy plamistość liści. Do sporządzenia roztworu będziesz potrzebował:
– pół łyżeczki sody oczyszczonej,
– 5 ml szarego mydła,
– 1l litr ciepłej wody
Sposób przygotowanie wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku powyższego przykładu. Na drugi dzień po oprysku na roślinach możesz dostrzec ściemnienie jasnego nalotu wywołanego mączniakiem.
Soda oczyszczona – zwalczanie chwastów

źródło: canva
Soda oczyszczona sprawdzi się również jako preparat zapobiegający wzrostowi chwastów. Stosuje się ją między szczeliny chodnika, płytek czy kamieni. Wyplewione wcześniej miejsca posypuje się sodą oczyszczoną i pozostawia do wchłonięcia. Zabieg ten należy systematycznie powtarzać, co spowoduje zaprzestanie wzrostu chwatów.