Przerażeni chirurdzy wyciągnęli z oczu 67-latki aż 27 soczewek kontaktowych. Jak do tego doszło?!
Podobnie jak zmycie makijażu przed pójściem spać lub picie wody przez cały dzień, wyjęcie soczewek kontaktowych powinno być codzienną rutyną. Wiadomo, to kolejna czynność do wykonania w trakcie wieczornego rytuału przed pójściem do łóżka, ale ta niewielka niedogodność nie może być bagatelizowana. Historia pewnej kobiety powinna być przestrogą dla każdego noszącego soczewki.
Rupal Morjaria, okulista w Szpitalu Solihull w Wielkiej Brytanii, podzielił się pewną historią o 67-letniej kobiety, chorej na zaćmę. Po zbadaniu oczu kobiety przed konieczną operacją, zespół lekarzy odkrył 17 soczewek kontaktowych, zlepionych w jedną masę.
Poza tym zlepkiem soczewek w obu oczach kobiety znajdowało się jeszcze 10 innych szkieł kontaktowych. Zespół chirurgów był wyraźnie zaskoczony odkryciem, wiedząc, że kobieta była wcześniej badana.
Dlaczego pacjentka nigdy nie narzekała na ból i dyskomfort? Myślała bowiem, że ma to związek z suchymi oczami oraz ze starością, tak tłumaczyła się lekarzom. Dodała także, że gdy tylko chciała wyciągnąć soczewkę i nie mogła jej znaleźć, była przekonana, że wypadła lub została przez nią wcześniej wyciągnięta. Do takiej sytuacji doszło aż 27 razy!
Kiedy używamy soczewek kontaktowych jednorazowych, czyli jednodniowych, należy pamiętać o tym, żeby wyjąć je z oka wieczorną porą. Jak sama nazwa wskazuje są to soczewki do jednorazowego użytku. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji i jest to najzdrowszy i najbardziej higieniczny system wymiany soczewek.
Soczewki jednorazowe są szczególnie polecane osobom, które dotąd nie nosiły soczewek i szukają alternatywy dla okularów, mają wrażliwe oczy i skłonność do alergii.
Codzienna wymiana soczewek kontaktowych gwarantuje brak efektu starzenia się soczewki oka i powstawania osadów powierzchniowych, dzięki czemu możemy czuć niezakłócony komfort. Jeśli jednak nie wyrobimy w sobie nawyku codziennego usuwania ich z gałki ocznej może to skutkować poważnymi komplikacjami.
Jeśli boisz się o to, że możesz zapomnieć o wyjmowaniu soczewek jednorazowych z oka, co może skutkować nagromadzeniem się ich, możesz pokusić się o wypróbowanie soczewek wielokrotnego użytku. W tym wypadku używa się jednej pary szkieł kontaktowych przez dłuższy okres. Ten rodzaj soczewek wymaga jednak codziennej pielęgnacji. Po wyjęciu ich z oka należy je wyczyścić i zdezynfekować, aby były gotowe do założenia na drugi dzień.
Czyszczenie soczewek wielokrotnego użytku to kwestia paru minut. Prawidłowa higiena pomaga dbać o zdrowie oczu podczas korzystania z nich. Wystarczy co wieczór wykonać kilka kroków:
- Przed wyciąganiem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce mydłem, najlepiej nieperfumowanym, antybakteryjnym, dokładnie je osuszyć
- Następnie wypełnij obie komory pojemnika na soczewki świeżym płynem dezynfekującym
- Zdejmowanie i zakładanie soczewek należy zawsze zaczynać od tego samego oka. Dzięki temu nie pomylimy soczewek
- Należy je czyścić zaraz po wyciągnięciu
- Soczewkę należy umieścić w zagłębieniu dłoni i wycisnąć kilka kropel płynu dezynfekującego
- Jednym palcem delikatnie pocieramy powierzchnię czyszczonej soczewki
- Staranne płuczemy soczewkę w kilku kroplach płynu dezynfekującego
- Umieszczamy soczewkę w czystej komorze pojemnika
- Zamykamy pojemnik i pozostawiamy w nim soczewki na noc.
Z taką wiedzą nie powinieneś mieć problemu z korzystaniem z soczewek kontaktowych. Powodzenia!