Kategorie Zdrowie

Nadzieja dla daltonistów. Nowoczesne soczewki kontaktowe zrewolucjonizują rynek?

Według statystyk z problemem daltonizmu (ślepotą barw) należącego do grupy zaburzeń rozpoznawania barw boryka się aż 8% mężczyzn i 0,5% kobiet na całym świecie. Choć schorzenie wciąż pozostaje nieuleczalne, możliwe jest zwiększenie ilości postrzeganych barw. Z pomocą przychodzą tutaj rewolucyjne soczewki kontaktowe.

Trochę teorii…

Daltonizm jest wrodzoną, dziedziczoną genetycznie wadą. Wadą, która jest związana z chromosomem X, co przekłada się na to, że mężczyźni zmagają się z daltonizmem dużo częściej niż kobiety.

soczewki dla daltonistów
Pxhere

Od czego zależy prawidłowe widzenie barw? Składa się na to kilka zsynchronizowanych ze sobą czynników:

  • trzy rodzaje czopków (komórek receptorowych siatkówki), które są odpowiedzialne za percepcję barw – każdy z czopków odbiera inną długość fal, co przekłada się na percepcję trzech podstawowych kolorów (czerwonego, niebieskiego i zielonego)
  • neurony prowadzące sygnał z czopków do kory mózgowej,
  • obszar kory mózgowej odpowiedzialny za otrzymanie finalnego obrazu

Osoby zmagające się z daltonizmem nie posiadają czopków odbierających informacje o kolorze zielonym, który często mylą z czerwienią. Zdarza się również, że dana osoba ma problemy z odróżnieniem innych barw (nie tylko zielonej). Mówimy wówczas o pokrewnych do daltonizmu zaburzeniach, takich jak np. protanopia, czyli brak czopków odbierających kolor czerwony, deuteranomalia, co objawia się problemami z odróżnieniem np. zielonego czy żółtego od pomarańczowego, tritanopia (brak czopków odbierających niebieski kolor) czy tritanomalia (obniżone nasycenie i jaskrawość niebieskiego). Najcięższym przypadkiem, który występuje najrzadziej, jest tzw. achromatopasja, czyli całkowity brak rozpoznawania kolorów.

Różne metody terapii

Choć daltonizm wciąż pozostaje nieuleczalny, istnieją różne metody, które mają na celu ułatwienie funkcjonowania osobom zmagającym się ze ślepotą barw. Z pomocą przychodzą tutaj chociażby okulary ze specjalnymi filtrami, które przynajmniej w jakimś stopniu poprawiają zdolność do rozróżniania kolorów. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest fakt, ze nie można korzystać z nich w połączeniu z okularami korekcyjnymi.

Pixabay

Rewolucyjne soczewki kontaktowe

Coraz więcej mówi się o rewolucyjnych soczewkach kontaktowych barwionych specjalnym, czerwonym barwnikiem zwanym rodaminą, który nie jest toksyczny dla komórek rogówki (są na to badania). Ich zadaniem jest blokowanie długości fal świetlnych odbieranych zarazem przez czopki rozpoznające zielone, jak i czerwone odcienie. Eliminacja wspólnych odcieni ułatwia odróżnianie koloru zielonego od czerwonego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania, w przeciwieństwie do okularów ze specjalnymi filtrami, jest fakt, że można łączyć soczewki kontaktowe z okularami korekcyjnymi wadę wzroku.

Czy tego typu powinny być ogólnodostępne dla osób zmagających się z daltonizmem?

Źródła: www.researchgate.net