×

Opublikowano ranking polskich miast, w których króluje smog. Nie wygląda to dobrze

Problem smogu w Polsce wciąż jest bardzo poważny. Która część naszego kraju ma największy problem z zanieczyszczonym powietrzem? Odpowiedź na to pytanie dał Państwowy Monitoring Środowiska, który jak co roku przygotowuje ranking najbardziej zanieczyszczonych smogiem miejscowości w Polsce.

Państwowy Monitoring Środowiska

Państwowy Monitoring Środowiska co roku przygotowuje ranking miejscowości, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. PMŚ bierze pod uwagę zanieczyszczenia pod względem benzo(a)pirenu i liczby dni, w których stężenie było powyżej normy. Trzeba również zaznaczyć, że w zestawieniu znajdziemy te miejscowości, w którym pomiar zanieczyszczenia powietrza był możliwy.

Niechlubny ranking miejscowości, w których króluje smog

Opublikowany raport jest dowodem na to, że wbrew powszechnym przekonaniom smog dotyczy nie tylko dużych miast, ale również mniejszych miejscowości. Dowodem na potwierdzenie tych słów jest lider niechlubnego rankingu. Okazuje się, że pod względem przekroczenia rakotwórczego benzo(a)pirenu pierwsze miejsce zajmuje Nowy Targ. Państwowy Monitoring Środowiska podaje, że normy stężenia rakotwórczego związku chemicznego przekroczyło tam normy o 1800 procent! Na drugim miejscu uplasował się Rybnik, gdzie normy zostały przekroczone o 1300%, Sucha Beskidzka (1100%) i Nowy Sącz (1000%).

Zestawienie wyraźnie pokazuje, że niechlubni ranking został zdominowany przez dwa województwa – województwo małopolskie i śląskie, gdzie nadal wydobywany jest węgiel kamienny. To właśnie tam znajduje się aż 13 z 15 miast, w których normy benzo(a)pirenu zostały przekroczone o co najmniej 800%! Dodajmy, że większość z tych miejscowości jest notowana w rankingu rok do roku. Czy to się kiedyś zmieni?

W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

Lider pod względem smogowych dni

Nowy Targ został uznany za miejscowość, która jest liderem pod względem przekroczenia rakotwórczego związku chemicznego. Liderem miejscowości pod względem dni smogowych, w których przekroczona została w powietrzu dobowa norma pyłu PM10, była natomiast Pszczyna – odnotowano tam aż 106 takich dni w skali roku! Na drugim miejscu pod tym względem uplasował się Rybnik (89 dni), a na trzecim Nowy Targ (88 dni). Najmniej dni smogowych w ubiegłym roku było natomiast na Pomorzu, a dokładniej w Sopocie, gdzie odnotowano zaledwie jeden dzień smogowy.

Co to jest smog?

Smog jest nienaturalnym, a zarazem toksycznym zjawiskiem atmosferycznym, za którego występowanie odpowiada przede wszystkim człowiek. Powstaje poprzez wymieszanie się powietrza z zanieczyszczeniami znajdującymi się w dymie czy spalinach. W skład smogu wchodzą takie związki chemiczne, jak tlenki siarki, tlenki azotu czy kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Smog praktyce przypomina mgłę lub ogromną chmurę zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu.

Wpływ smogu na zdrowia

Badania Światowej Organizacji Zdrowia są jednoznaczne. WHO podaje, że zanieczyszczenia powietrza mogą nawet w 30% podwyższać ryzyko wystąpienia nowotworów, a zwłaszcza nowotworów płuc, zatok, jamy ustnej, gardła, krtani przełyku czy nerek. Innym niebezpiecznym schorzeniem, którego przyczyną może być długotrwały kontakt ze smogiem, jest przewlekła, obturacyjna choroba płuc (POCHP). Do łagodniejszych objawów możemy zaliczyć podrażnienie gardła, spojówek, krtani bądź tchawicy, łagodne stany zapalne płuc czy spadek tolerancji wysiłku.

Źródła: next.gazeta.pl, Państwowy Monitoring Środowiska,
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować