×

7 szkodliwych skutków ubocznych dawania dziecku smoczka. Może być naprawdę niebezpieczny!

Smoczek jest pozornie nieszkodliwym przedmiotem. Jest używany do uspokajania zdenerwowanych niemowląt oraz jest pomocny w trakcie ząbkowania. Rodzice dają również smoczki swoim pociechom, aby pobudzić odruch ssania.

W rzeczywistości, smoczek stał się tak popularnym i oczywistym rekwizytem dla świeżo upieczonych rodziców, że jest on widoczny na każdym kroku. Ale czy są one bezpieczne?

Oto 7 szkodliwych skutków ubocznych dawania niemowlakom smoczków:

1. Infekcje jamy ustnej

Stały kontakt doustny ułatwia rozwój bakterii. Jeśli smoczek nie jest właściwie oczyszczony, może on doprowadzić do zakażenia jamy ustnej.

Głównymi patogenami jamy ustnej są bakterie Staphylococcus i grzyb Candida. Jednakże, zanieczyszczenia są bardziej powszechne w przypadku smoczków lateksowych. Lepszym pomysłem jest używanie smoczków silikonowych, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

2. Problemy z karmieniem piersią

Jeśli chcesz karmić piersią dziecko, unikaj smoczków w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Korzystanie z nich może znacząco zakłócić karmienie piersią.

3. Zakłócenie relacji matka – dziecko

Karmienie piersią jest kluczowe w nawiązywaniu relacji emocjonalnej matki i dziecka oraz daje niemowlakowi niezbędną odporność w pierwszych miesiącach życia. Ale pamiętaj, że smoczki skracają zazwyczaj czas karmienia piersią.

4. Ryzyko zakrztuszenia

Noszenie w buzi smoczków jest zagrożeniem dla niemowlaka, gdyż może powodować zakrztuszenia, zadławienia i duszenie się. Dodatkowo pamiętaj, że nigdy nie należy związywać smoczka wokół szyi lub ręki dziecka. Użyj smoczek z klipsem lub w ogóle nie łącz na stałe z ciałem dziecka.

5. Kłopoty z wymową

Stosowanie smoczka powinno się zakończyć nie później niż w 3 roku życia dziecka. W przeciwnym razie może on zakłócić prawidłowy rozwój ust i zębów. To z kolei prowadzi do powstania problemów z wymową. Mogą się też pojawić problemy związane z połykaniem i pracą języka.

6. Ryzyko próchnicy zwiększa się

Przez zanieczyszczenie jamy ustnej dziecka istnieje większa szansa na rozwój próchnicy zębów. Ten efekt uboczny jest obserwowany zaskakująco często. Chyba nie chcesz, aby Twoje dziecko miało czarne zęby, prawda?

7. Alergie

Smoczek lateksowy stwarza duże zagrożenie dla alergików. Objawy obejmują zapalenie nosa, jamy ustnej i oczu. Nawet gardło może wykazywać obrzęki, powodując problemy z oddychaniem. Aby uniknąć tego efektu, zawsze używać smoczków silikonowych.

Nie pozwól, aby efekty uboczne smoczków dotyczyły Twojego dziecka. Kluczem do sukcesu jest czas. Poczekaj, aż dziecko ukończy sześć miesięcy i zawsze dobrze czyść smoczek przed włożeniem do ust malucha. Gdy zbliża się do 3 rok życia, zacznij odstawiać go od smoczka, aby uniknąć problemów z zębami i wad wymowy.

Może Cię zainteresować