Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Śmiertelne dawki popularnych produktów. Przedawkować możemy nawet te uważane za zdrowe

Czy produkty, które są powszechnie uznawane za zdrowe, możemy spożywać bez umiary? Otóż nie. Okazuje się, że je także możemy przedawkować, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w najgorszym przypadku nawet do… śmierci.

Czy wiesz, że istnieje śmiertelna dawka nawet tak życiodajnego płynu, jaki jest woda?!

Przedawkowanie wody jest możliwe – taki stan nazywamy fachowo przewodnieniem hipotonicznym. Taki stan może wystąpić, w sytuacji gdy dostarczymy naszemu organizmowi zbyt dużej dawki płynów, których nerki nie będą w stanie przefiltrować. Jakiś czas temu w mediach było głośno o 40-letniej Brytyjce, która w ciągu zaledwie 2 godzin wypiła aż 4 litry wody wierząc, że tak duża ilość spożywanych płynów pomoże jej schudnąć. Kobieta zmarła, a przyczyną śmierci był obrzęk mózgu.

Skoro nawet samą wodę można przedawkować, nie powinno nas dziwić, że to samo tyczy się wielu innych produktów, jak chociażby banany, kawa czy marchewka. Oczywiście, w przypadku wielu produktów śmiertelne dawki będą wręcz nie do przejedzenia. Jesteśmy bowiem przekonani, że nie znasz nikogo, kto byłby w stanie zjeść 480 bananów (taka ilość uważana jest za śmiertelnie niebezpieczną) w stosunkowo krótkim czasie – nie, to nie wyzwanie, które Ci stawiamy, a wręcz przeciwnie. To OSTRZEŻENIE!

Ten artykuł ma na celu uświadomić Ci, że wszystko powinno mieć swój umiar, a co za dużo to niezdrowo.

Śmiertelne dawki popularnych produktów. Przedawkować możemy nawet te uważane za zdrowe

#1 Gorzkie czekolady

Gorzka czekolada jest powszechnie uważana za zdrowszy zamiennik czekolady mlecznej. Kiedy jednak zjemy jej za dużo, może nam poważnie zaszkodzić. Szacuje się, że spożycie 80 tabliczek czekolady spowoduje nadmiar teobrominy w organizmie, która z kolei może doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci dorosłego człowieka.

śmiertelne dawki żywności
Wikimedia Commons

#2 Papryki chilli

Fanów ostrego jedzenia nie brakuje. Problem pojawia się, kiedy zjemy ich za dużo, co może prowadzić nawet do śmierci. Badania z 1980 roku wykazały, że zjedzenie na raz 1,3 kilograma sproszkowanej, ostrej papryczki chilli jest w stanie zabić dorosłego człowieka ważącego 875 kilogramów. Pierwsze skrzypce gra w tym przypadku kapsaicyna, główny składnik chilli, który może prowadzić do zapalenia tkanki i wyniszczenia błony śluzowej żołądka oraz jelit.

śmiertelne dawki żywności

#3 Marchewki

Kto by pomyślał, że przedawkować można nawet marchewkę! Marchewka jest bogata przede wszystkim w witaminę A, która poprawia wzrok, a także sprzyja kondycji skóry, włosów i paznokci. W średniej wielkości marchwi jest około 21 tys. jednostek witaminy A. Aby zapewnić jej dzienne zapotrzebowanie, wystarczy zjeść więc zaledwie 10 dag marchwi. Żeby natomiast doszło do ostrego zatrucia witaminą A, trzeba by było zjeść aż 30 kilogramów marchwi. Taka ilość mogłaby doprowadzić do bóli głowy, nudności, wymiotów, a nawet śmierci.

Śmiertelne dawki popularnych produktów. Przedawkować możemy nawet te uważane za zdrowe
Pixabay

#4 Banany

Banany są bogate w potas. Potas, który w dużej dawce jest zabójczy. Średniej wielkości banan zawiera około 400 mg potasu. Dawka śmiertelna to 2600 mg/kg masy ciała. Pomnóż to razy masę swojego ciała, a otrzymasz dawkę potasu, której spożycie może sprawić, że będziesz patrzeć na świat z góry.

Śmiertelne dawki popularnych produktów. Przedawkować możemy nawet te uważane za zdrowe
Wikimedia Commons

#5 Kawa

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanka kawy. Niektórzy nie odmawiają sobie kolejnych porcji tego energetycznego napoju również w pozostałych częściach dnia. O ile kilka kubków prawdopodobnie jeszcze nikomu nie zaszkodziło, o tyle kilkadziesiąt może. Niebezpieczna dawka dla 70-kilogramowego człowieka to 70 kubków kawy w ciągu doby. Taka ilość doprowadzi najprawdopodobniej do szybkiego kołatania serca, a nawet do jego zatrzymania, o ile wcześniej nie doprowadzi do śmierci nadmiar wody w organizmie. O tym więcej niżej…

Śmiertelne dawki popularnych produktów. Przedawkować możemy nawet te uważane za zdrowe
LibreShot

#6 Woda

Woda, która daje nam życie, może być także dla nas zabójcza. różne źródła podają różne wartości. Uśredniając jednak przyjmuje się, że na 1 kilogram masy ciała, należy dostarczyć organizmowi 30 mililitrów wody. Picie zbyt dużych ilości wody doprowadzi natomiast do zatrucia. Wystarczy wypić 6 litrów wody na raz, aby się nią zatruć, co może doprowadzić do śmierci.

Bottled water questions by Ishaq Abid
Źródła: kobieta.onet.pl
Fotografie: pl.freepik.com