×

4 problemy zdrowotne, o których mogą świadczyć pojawiające się regularnie ślady po skarpetkach

Zapewne zauważyłaś lub też zauważyłaś, że skarpetki potrafią zostawiać odciski. Zwykle ma to miejsce tuż nad kostkami w sytuacji, kiedy skarpetka założona na stopę przez dłuższy czas nie zmieniła swojego położenia, a gumka zapobiegająca zsuwaniu się skarpetek jest zbyt ciasna. Jeśli natomiast ślady po skarpetkach są dla Ciebie codziennością, to najwyższy czas, aby przyjrzeć się temu nieco bliżej.

O jakich problemach zdrowotnych mogą mówić widoczne ślady po skarpetkach?

#1 Wysokie ciśnienie krwi

W sytuacji gdy doświadczasz niepokojącego uczucia obrzęku nóg, przyczyną może być nadmiar limfy gromadzącej się w podudziach. Zwykle nie jest to bolesne. Nie mniej jednak noszenie skarpet w takiej sytuacji może być niewygodne.

#2 Żylaki

Kiedy praca żył biegnących w dolnych częściach ciała jest zaburzona, nie są w stanie one wystarczająco szybko przywrócić krwi do serca, co może prowadzić do bolesnego obrzęku. Ten stan to jeden z podstawowych czynników przyczyniających się do powstawania żylaków. Jak mają się do tego regularnie występujące ślady po skarpetkach? Pojawiające się ślady mogą być sygnałem, że przepływ krwi z powrotem do serca jest zaburzony.

#3 Odwodnienie

Jeśli nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu, możesz uszkodzić naczynia krwionośne, co może skutkować małymi nieszczelnościami i możliwością gromadzenia się płynu w otaczających je tkankach. W sytuacji gdy uszkodzony jest układ żylny, to tym samym dochodzi do niewydolności układu naczyń limfatycznych. Typowe miejsca gromadzenia się płynu to okolice stóp i kostek. Ślady po skarpetkach, które pojawiają się w okolicach kostek, mogą więc wskazywać na to, że Twoje ciało jest odwodnione. Zadbaj więc o odpowiednie nawodnienie organizmu. Aby zrekompensować niedobory płynu, należy pić dziennie minimum 1,5 litra wody, choć eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają picie 3 litrów wody dziennie.

#4 Skutki uboczne przyjmowania leków

Niektóre leki mogą powodować obrzęk podudzi. Takie leki, jak leki przeciwdepresyjne czy leki na nadciśnienie mogą powodować nieprzyjemne uczucie opuchnięcia stóp. Niektóre rodzaje środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen, mogą przyczyniać się do zatrzymania wody w organizmie, a w konsekwencji obrzęku nóg. Obrzęku, który najczęściej zanika po wypoczynku nocnych. Warto mieć tego świadomość.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Nieprzyjemne uczucie obrzęku nóg może złagodzić:

  • zmniejszenie ilości soli w diecie
  • często zmieniaj pozycję, a także unikaj siedzenia i stania przez dłuższy okres czasu
  • noś wygodne buty na niskim obcasie
  • zadbaj o prawidłową masę ciała

Jeśli na nogach regularnie pojawiają się ślady po skarpetkach, które nie ustępują, skonsultuj to z lekarzem. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, i tylko dobrze postawiona diagnoza zapewnia skuteczne leczenie.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować