×

5 skutków ubocznych picia dużych ilości herbaty, które wielu z nas ignoruje

Herbata. Napój, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie dnia. Znasz takie osoby? A może sam/sama należysz do tego grona? Jedno jest pewne. Polacy kochają herbatę. Niektóre źródła podają, że 80% Polaków pije ją codziennie lub kilka razy dziennie. Nasuwa się więc pytanie, czy herbatę można przedawkować, co mogłoby się odbić pewnymi skutkami ubocznymi? Otóż tak!

Reklama

„Piję za dużo herbaty?”

Dla wielu osób herbata jest swego rodzaju rytuałem. Czymś zdecydowanie więcej niż zwykły ciepły napój. Czymś co błyskawicznie poprawia humor, dlatego też sięgamy po nią tak często. Jeśli jednak pijesz więcej niż 3-4 filiżanki herbaty dziennie (około 800-900 ml) lub więcej, Twój organizm może dać Ci jasne sygnały, że wypadałoby nieco przystopować. Sygnały, które część z Was zapewne ignoruje.  O jakich sygnałach mowa? Jakie skutki uboczne mogą towarzyszyć piciu dużych ilości herbaty?

#1 Problemy ze snem

Na problemy ze snem może mieć wpływ wiele czynników, jak chociażby przewlekły stres, ból czy działanie środków pobudzających jak chociażby kofeina. Kofeina, która kojarzy nam się głównie z kawą. Nie mniej jednak nie możemy zapominać, że znajdziemy ją także w herbacie (w czarnej herbacie jest jej niemal 3 razy więcej niż w Coca-Coli), a jej spożywanie nie jest bez znaczenia. Wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o filiżankę herbaty wypitą na chwilę przed snem. Badania sugerują, że nawet niewielka ilość kofeiny dostarczona nawet na 6 godzin przed snem może utrudniać zasypianie i wpływać na jakość snu. Jeśli odczułeś to w swoim przypadku, spróbuj odstawić herbatę, zwłaszcza tą wypijaną w wieczornych godzinach.

Reklama

#2 Problemy z trawieniem

Boli Cię brzuch? A może zgada nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? W takich okolicznościach kawa prawdopodobnie byłaby jedną z ostatnich rzeczy, o której mógłbyś pomyśleć. Co innego czarna herbata. Sęk w tym, że ona także zawiera spore ilości kofeiny, która może przyczynić się do zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego, czego w takiej sytuacji chcemy za wszelką cenę uniknąć. Jeśli jednak nie potrafisz oprzeć się herbacie, zdecyduj się na miętę, która zawiera znacznie mniej kofeiny.

#3 Ograniczone wchłanianie żelaza

Choć problem z niedoborem żelaza nie jest powszechnym problemem, nadmierne spożywanie herbaty może go znacznie obniżyć. Wszystkiemu winne są garbniki, które uniemożliwiają wchłanianie żelaza (zwłaszcza pochodzenia roślinnego) do przewodu pokarmowego.

Reklama

#4 Niepokój

Herbata pomaga Ci się uspokoić? To zupełnie normalne. Problem pojawia się, kiedy sięgać po n-tą herbatę z rzędu. Nie zdziw się, jeśli efekt będzie wówczas zupełnie odwrotny od zamierzonego. Wszystkiemu winna jest po raz kolejny kofeina, która może Cię dodatkowo pobudzić, przez co nie będziesz w stanie się uspokoić, a wręcz przeciwnie, Twój niepokój może zyskać na sile. To samo tyczy się bólu głowy, który dodatkowa filiżanka herbaty, zwłaszcza czarnej, może nasilić.

#5 Złe samopoczucie, wymioty i biegunka

Ten punkt tyczy się głównie herbat ziołowych, które także można przedawkować. Do objawów zaliczamy m.in. wymioty, nudności, biegunkę. Oczywiście nie oznacza to, że herbat ziołowych należy unikać. Absolutnie nie. Pij je, ale z głową pamiętając o tym, że wszystko ma swój umiar.

Czy tak postrzegałeś herbatę?

Reklama
Źródła: www.ofeminin.pl

Może Cię zainteresować

Reklama