Kategorie KoronawirusZdrowie

Naukowcy poznali odpowiedź immunologiczną po 8 miesiącach od zaszczepienia przeciw COVID-19

Żadna szczepionka przeciwko COVID-19 nie daje nam 100-procentowej ochrony przed wirusem. Wiadomo także, że wraz z upływem czasu od momentu zaszczepienia poziom wyprodukowanych przez organizm przeciwciał maleje. Nasuwa się jednak pytanie, w jakim tempie? Naukowcy postanowili poznać odpowiedź immunologiczną organizmu po 8 miesiącach od zaszczepienia przeciw COVID-19. Znamy już wyniki badań.

skuteczność szczepionki po 8 miesiącach
Wikimedia Commons

Naukowcy poznali odpowiedź immunologiczną po 8 miesiącach od zaszczepienia przeciw COVID-19

Trwające osiem miesięcy badanie zostało przeprowadzone przez zespół ekspertów z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Naukowcy przez czas trwania badania porównywali odpowiedzi immunologiczne wywołane trzema szczepionkami przeciwko COVID-19: szczepionką Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson. Wnioski opublikowano w New England Journal of Medicine.

W badaniu wzięło udział 61 osób, z czego 31 otrzymało szczepionkę firmy Pfizer/BioNTech, 22 osoby szczepionkę Moderna i 8 osób szczepionkę Johnson&Johnson. Następnie naukowcy kilkukrotnie badali poziomy przeciwciał, limfocytów T i innych znaczących składowych, które odgrywają swoją rolę w ochronie przed wirusem SARS-CoV-2.

skuteczność szczepionki po 8 miesiącach
Flickr

Wnioski z obserwacji skomentował dr n. med. Dan H. Barouch, dyrektor Centrum Wirusologii i Badań nad Szczepionkami w BIDMC.

Dwudawkowe szczepionki mRNA charakteryzowały się wysokimi szczytowymi odpowiedziami przeciwciał, jednak ich poziom zaczął spadać już w szóstym miesiący po szczepieniu. Jednodawkowa szczepionka wywołała niższą początkową odpowiedź przeciwciał, ale była ona ogólnie stabilna i poziom przeciwciał utrzymał się na podobnym poziomie

skuteczność szczepionki po 8 miesiącach
Pxhere

Choć poziom przeciwciał neutralizujących spada, odpowiedzi komórek T nadal są stabilne

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 wciąż spełnia swoje zadanie na 8 miesięcy od momentu przyjęcia szczepionki? Badacze zauważyli, że choć poziom przeciwciał neutralizujących COVID-19 spada, po 8 miesiącach odpowiedzi komórek T wciąż są stabilne. Stabilny pozostają również nieneutralizujące funkcje przeciwciał, co wyjaśniałoby, w jaki sposób po upływie kilku miesięcy szczepionki wciąż zapewniają ochronę przed ciężkim przebiegiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednak mimo że poziom przeciwciał neutralizujących koronawirusa spada, to jednak po 8 miesiącach odpowiedzi komórek T nadal są stabilne, podobnie jak nieneutralizujące funkcje przeciwciał, co zdaniem głównej autorki badań, dr Ai-ris Y. Collier może wyjaśniać, w jaki sposób szczepionki nadal zapewniają skuteczną ochronę przed ciężkim przebiegiem Covid-19.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pxhere.com