×

Jaką skuteczność ma szczepionka AstraZeneca? Opublikowano nowe wyniki badań

Przeprowadzono szeroko zakrojone badania kliniczne, które miały na celu potwierdzić skuteczność szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu objawowej postaci koronawirusa SARS-CoV-2. Czy możemy powiedzieć, że preparat AstraZeneca jest najbardziej skuteczny ze wszystkich dostępnych obecnie preparatów?

Badanie

W testach klinicznych, które były prowadzone w USA, Peru i Chile, wzięło udział w sumie 32 449 osób ze wszystkich grup wiekowych i etnicznych. 20 procent uczestników miało ponad 65 lat, a blisko 60 procent cierpiało na schorzenia zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – cukrzyca, choroby układu krążenia czy otyłość.

Wyniki badań

Z przeprowadzonych badań wynika, że preparat AstraZeneca ma 79 procent skuteczności w zapobieganiu objawowej postaci COVID-19 i co najważniejsze aż 100 procent skuteczności w ochronie przed ciężkim przebiegiem choroby. Nie odnotowano więc przypadków osób, które po przyjęciu preparatu wymagałyby hospitalizacji. Podobne wnioski dotyczyły wszystkich grup wiekowych, z wyjątkiem grup osób powyżej 65. roku życia, gdzie efektywność szczepionki była o jeden punkt procentowy wyższa – wynosiła 80 procent.

Co więcej, szczególnie uważnie przeanalizowano dane odnośnie ryzyka powstawania zakrzepów krwi, o którym tak wiele mówiło się w ostatnich tygodniach. U ponad 21,5 tys. badanych nie stwierdzono zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów. W czasie trwania prób klinicznych nie odnotowano również żadnego przypadku zakrzepicy.

Wyniki potwierdzają poprzednie rezultaty badań nad tą szczepionką w całej grupie osób dorosłych, ale fascynujące jest to, że po raz pierwszy badania potwierdziły podobną skuteczność w grupie osób powyżej 65. roku życia – powiedziała Ann Falsey, współprowadząca badania profesor medycyny z Uniwersytetu w Rochester.

Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna

Szczepionka koncernu AstraZeneca to preparat, o którym w ostatnich tygodniach było wyjątkowo łośno. Pojawiły się bowiem obawy, że szczepionka może powodować zakrzepicę i małopłytkowość, co z kolei może prowadzić nawet do śmierci. Śmiertelnych powikłań w skali liczby osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca było jednak bardzo niewiele. Finalnie preparat został uznany przez Europejską Agencję Leków za bezpieczny.

Szczepionki przeciwko COVID-19 pomagają chronić przed zachorowaniem, co jest ważne zwłaszcza w przypadku personelu medycznego zajmującego się hospitalizowanymi pacjentami z COVID-19 i populacjami wysokiego ryzyka, takimi jak osoby starsze lub osoby z chorobami przewlekłymi. Na podstawie dokonanych analiz EMA stwierdziła, że ​​korzyści płynące ze szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19, z powiązanym ryzykiem hospitalizacji i zgonu,
przewyższają ryzyko działań niepożądanych
– czytamy w oficjalnym stanowisku koncernu

Impfstoff von AstraZeneca - Kostenloses Foto auf ccnull.de

Szczepionka AstraZeneca w krajach UE

Jak dużą część podanych szczepionek w krajach Unii Europejskiej stanowią szczepionki koncernu AstraZeneca? Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało wykres, które daje odpowiedź na to pytanie. Dane na wykresie są z dnia 18 marca 2021 roku.

Źródła: businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować