×

Skuteczne sposoby na łupież – jak pozbyć się tego problemu?

Białe płatki złuszczonej skóry opadające na ramiona i plecy nie wyglądają estetycznie. Problem łupieżu dotyka nawet 50 proc. ludzi na całym świecie, na różnych etapach ich życia. Najczęściej walczą z nim ludzie młodzi, w wieku od 20 do 30 lat. Jest dolegliwością o podłożu zdrowotnym. Jak z nią skutecznie walczyć? Warto poznać dobre sposoby na łupież.

Czym jest łupież?

Pod pojęciem łupieżu należy rozumieć płatki złuszczonej skóry głowy, widoczne na głowie, na włosach lub na plecach i ramionach. Przyczyną rozwoju problemu jest aktywność grzyba Malassezia Globos. Występuje on zarówno na zdrowej, jak i zmienionej chorobowo skórze. Nie powoduje stanu chorobowego do czasu, gdy nie zostaną stworzone dogodne warunki do rozwoju. Nie jest to również schorzenie zaraźliwe. Nawet korzystając z tych samych ręczników co inni, nie można zarazić się łupieżem. Poznając powody powstawania problemu, można znaleźć skuteczne sposoby na łupież, pozwalające się go pozbyć.

Przetłuszczająca się skóra głowy zaczyna wydzielać nadmiar łoju, którym grzyb Malassezia Globos się żywi. Kolonie grzybów łatwo się namnażają, wytwarzając przy tym dużo metabolitów, będących przyczyną stanu zapalnego skóry, która zaczyna się nadmiernie łuszczyć. Pozlepiane, duże, żółtoszare płaty to łupież tłusty, z kolei przy suchych, białych płatkach naskórka mówimy o łupieżu suchym.
Łupież suchy nazywany jest również zwykłym i występuje u osób, które nie mają problemu z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami, ale skóra głowy jest u nich bardzo wrażliwa na działanie grzyba i nawet niewielkie jego ilości prowadzą do powstania stanu zapalnego i złuszczania się naskórka.

W przypadku zidentyfikowania niepokojących czerwono-beżowych plamek na skórze, możemy mieć do czynienia z inną odmianą choroby – łupieżem pstrym, który jest odmianą grzybicy skóry. Łupież pstry stanowi powierzchniowe grzybicze zakażenie naskórka.

Domowe sposoby na łupież

Już nasze babcie i prababcie znały domowe sposoby na łupież, w których wykorzystywano środki spożywcze i zioła. Jedną z takich metod jest przygotowanie wcierki z dwóch ząbków czosnku i wody. Po roztarciu czosnku i rozcieńczeniu z małą ilością wody należy wcierać go w skórę głowy i pozostawić wcierkę na około 5 minut. Następnie myjemy i dobrze spłukujemy głowę. Najlepiej czynność tą powtarzać raz w tygodniu, aż do chwili całkowitego ustąpienia problemu. Należy przy tym uważać, ponieważ czosnek może podrażnić skórę głowy.
Inną domową metodą pozbycia się łupieżu jest przygotowanie maseczki z jogurtu z żywymi kulturami bakterii, którą nakłada się na czystą skórę głowy, po umyciu włosów. Pozostawia się ją na pół godziny i spłukuje ciepłą wodą.

Można przygotować sobie płukanki z dostępnych powszechnie ziół wpływających kojąco na skórę głowy i pozwalających na wyeliminowanie łupieżu. Wśród ziół tych wymienia się:

sposoby na łupież

• miętę,
• pokrzywę,
• tymianek,
• szałwię,
• łopian,
• chmiel.

Wśród naturalnych sposobów na łupież płukanki wydają się bardzo skuteczne i łatwe w zastosowaniu. Wystarczy zalać gorącą wodą 1 łyżkę suszonego ziela, odczekać około 10 minut i gotowe.

Warto również skorzystać z dostępnych środków pochodzenia naturalnego. Będą nimi olejek Jojoba, który wykazuje właściwości wzmacniające włosy słabe i łamliwe. Dobrze działa na regenerację skóry głowy maseczka z zielonej glinki oraz aloes, którym wystarczy masować ten obszar naszego ciała przez około 10 minut przed myciem. Podobnie korzysta się z oleju rycynowego.
Nieskuteczne leczenie łupieżu może nawet prowadzić do przedwczesnego łojotokowego łysienia i do rozwoju innych chorób skóry głowy.

Może Cię zainteresować