Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

Skuteczne, domowe sposoby na ból głowy

Ból głowy to dolegliwość, która jest jedną z najczęściej nas dotykających. Zanim sięgniesz po kolejną tabletkę i narazisz tym swój żołądek oraz cały organizm na konieczność wzmożonej pracy, spróbuj sprawdzonych i znacznie naturalniejszych sposobów na radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością. Oto najlepsze domowe sposoby na ból głowy.

Na początek szklanka wody

To, iż za mało wody spożywamy na co dzień, jest ciągłym problemem, mimo sporego nagłośnienia jej znaczenia. Picie dużej ilości kawy i herbaty jak również nieregularne uzupełnianie zasobów wody w diecie powoduje, iż narażamy się na odwodnienie. Pamiętaj – powinieneś popijać wodę, by nie doprowadzić do uczucia pragnienia – jego wystąpienie to znak, iż Twój organizm jest już odwodniony. Jaki ma to związek z bólem głowy? Niewystarczająca ilość płynów powoduje skurczenie się naczyń, co wywołuje ból. Dlatego też, jeżeli on wystąpi, to najpierw spróbuj wypić szklankę wody i odczekaj 10 minut – gdy po tym czasie nie poczujesz ulgi, to dopiero sięgnij po inne sposoby radzenia sobie z dyskomfortem tego typu. Zasada ta tyczy się zarówno dorosłych jak i dzieci – to one najczęściej zapominają o regularnym nawadnianiu się a jednocześnie powinny spożywać jak najmniejszą ilość medykamentów.

sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy – masaż dla początkujących

Dotyk posiada niedocenianą moc, zwłaszcza w przypadku uciążliwych bólów głowy, wywołanych zmęczeniem, nadmiernym hałasem czy też niesprzyjającą aurą. Jeżeli masz tylko możliwość, by ktoś wspomógł Cię w walce z bólem, to koniecznie wykorzystaj nieinwazyjną metodę, jaką jest masaż. Możesz go wykonać także samodzielnie. Opcja ta przeznaczona jest również dla osób bez doświadczenia – wystarczy jedynie, by ująć w dłonie rejony, które stanowią ognisko bólu i delikatnie uciskać je ruchem pulsacyjnym. Rozluźnienie mięśni, usprawnienie przepływu krwi jak i zwykły kontakt z ciałem bliskiej osoby to skuteczne sposoby na uporanie się z dolegliwością. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku, gdy ból usadowiony jest w okolicy skroni, bądź z tyłu głowy (wtedy uciskanie części gdzie nasada czaszki łączy się z szyją daje najlepsze rezultaty).

Sen dobry na wszystko

Zarówno u dziecka jak i będąc np. w ciąży, warto wykorzystywać możliwości, jakie daje popołudniowa drzemka. Nawet 15 minutowy sen, potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza jeżeli jesteś zmęczony a uporczywy ból głowy nie pozwala na wykonywanie podstawowych czynności. Ważne, by podczas niej mieć względną ciszę i ciemność. Zasuń rolety, użyj stoperów do uszu i wykorzystaj najlepszy i najskuteczniejszy domowy sposób na ból głowy. W przypadku, gdy nie masz okazji, by zaznać takiego luksusu, spróbuj chociaż na chwilę oddalić się w ustronne i spokojne miejsce, które umożliwi np. kontakt z naturą – świeże powietrze także potrafi znacząco poprawić nasze samopoczucie, zwłaszcza jeżeli ból głowy powodowany jest ciągłym przebywaniem w nadmiernie klimatyzowanych i sztucznie oświetlanych wnętrzach.

Odpręż się i zrelaksuj swoje ciało

Nadmierny pęd życia i ciągłe motywowanie się do działania na jak najwyższych obrotach powodują, iż zatracamy umiejętność relaksowania się w najprostszy sposób, czyli nie stymulując mózgu kolejnymi wyzwaniami. Spróbuj poświęcić kilka minut dziennie na kompletne nic nie robienie, zaparz sobie zioła odprężające (melisę bądź kwiat lipy), poleż w ciszy i wsłuchaj się w sygnały biegnące z Twojego ciała. Nie zapominaj o regularnym oraz wystarczająco długim nocnym śnie, który stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania w dzień. Dbaj o swoje ciało a nie będzie Ci wysyłać sygnałów ostrzegawczych, w postaci nawracającego bólu.

Fotografie: pixabay.com