×

6 zastosowań skorupek po jajkach. Kiedy je poznasz przestaniesz je wyrzucać

Wyrzucanie skorupek po jajkach to prawdziwe marnotrawco. Zdecydowanie lepiej będzie kiedy zaniesiesz ją do ogródka lub wsadzisz do doniczki. Skorupka ma cenne właściwości, które możesz wykorzystać. Podpowiadamy jak i kiedy!

źródło: canva

źródło: canva

Skorupki jajek mogą posłużyć jako naturalny nawóz. Są one cennym źródłem wapnia, boru, magnezu, manganu, miedzi, żelaza, siarki i cynku. Zaskakujące prawda? Z tego właśnie powodu nie powinieneś wyrzucać ich do kosza, ale zbierać w osobnym pojemniku, rozdrobnić na mniejsze części i podsypywać nimi grządki lub ziemię w doniczkach. Prosty ale bardzo efektywny sposób. Do czego jeszcze można je wykorzystać?

1# Kompost

źródło: canva

źródło: canva

Jeżeli masz u siebie w ogrodzie kompost to skorupki jajka wzbogacą go w wartościowe składniki.

2# Zasadowe pH gleby

źródło: canva

źródło: canva

Dzięki skorupką jajek możesz zmienić pH gleby. Rośliny preferują glebę o odczynie zasadowym. Możesz go uzyskać za sprawą skorupek.

3# Pożywienie dla ptaków

źródło: canva

źródło: canva

Jest to zdecydowanie lepsza forma pożywienia niż chleb czy bułki. Jeżeli dokarmiasz ptaki dodaj do nasion rozdrobnione skorupki jaj.

4# Ekologiczna doniczka na sadzonki

źródło: canva

źródło: canva

To świetny sposób na sadzenie roślin. Gdy będziesz rozbijać jajko postaraj, się aby skorupka pękła na dwie części. Weź jedną z nich, nasyp do środka ziemi i włóż sadzonkę lub ziarno. Nie dość, że będzie wyglądało uroczo to w dodatku, roślina będzie rosła zdecydowanie szybciej. Przy przesadzaniu nie wyciągaj sadzonki ze skorupki tylko wsadź roślinę razem z nią do gleby. Posłuży jako naturalny nawóz.

5# Odstraszasz ślimaków

źródło: canva

źródło: canva

Te zwierzęta nie przepadają za obecnością skorupek. Dlatego nie wahaj się rozsypać ich w miejscu, w którym ślimaki atakują Twoje plony.

6# Naturalny drenaż

źródło: canva

źródło: canva

Skorupki jajek będą stanowić naturalny drenaż, chroniąc zarówno przed nadmiarem wilgoci jak i przesuszeniem.

Źródła: www.webniusy.com

Może Cię zainteresować