×

„Banknotowa” skóra to poważny objaw. Chory organ woła o pomoc

Wątroba jest narządem, który nie ma unerwienia. Dlatego bardzo często, gdy zaczyna szwankować nie daje jednoznacznych objawów. Niestety konsekwencje tego mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Są jednak pewne subtelne symptomy, które mogą nas ostrzec jak chociażby tzw. banknotowa skóra.

Jak zauważyć pierwsze objawy niewłaściwie funkcjonującej wątroby

źródło: canva

źródło: canva

Niestety wątroba jest narządem, który przez wiele lat może nie dawać objawów o swoim złym stanie. Przez co wiele osób dowiaduje się o tym dopiero w momencie jej niewydolności bądź zaawansowanego stopnia choroby.

Wątroba nie posiada unerwienia czuciowego, dlatego jeżeli coś złego dzieje się w jej obrębie, bardzo długo nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych – tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie Krzysztof Gierlotka, hepatolog i specjalista chorób zakaźnych. – Wątroba ma bardzo dużą rezerwę, zwłaszcza przy przewlekłych chorobach wirusowych czy alkoholowych i zanim pojawią się pierwsze objawy, mogą minąć lata, a nawet dekady – zaznaczył lekarz.

Gdy pierwsze objawy zaczynają się pojawiać często ciężko je rozpoznać i połączyć z tym narządem. A to dlatego, że występują na skórze. W związku z tym chory może podejrzewać, że cierpi na alergię bądź używa niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Pierwszym sygnałem alarmowym może być uporczywy świąt. Ten objaw najczęściej pojawia się jako pierwszy przy problemach z wątrobą. W późniejszych etapach może to być rumień na wewnętrznych stronach dłoni i nóg, poszerzenie żył wokół pępka, bądź tzw. skóra banknotowa.

Czym jest skóra banknotowa?

źródło: canva

źródło: canva

Symptom ten pojawia się u pacjentów z zaawansowaną postacią choroby, czyli – marskością wątroby. To porównanie wynika z tego, że skóra staje się sucha, cienka i pomarszczona, przez co swoim wyglądem przypomina papier. Pojawiają się również poszerzone naczyń krwionośnych, potocznie zwane pajączkami. Zmiany te można zauważyć na klatce piersiowej, dłoniach, policzkach i karku.

Innymi objawami chorej wątroby może być:
– osłabienie i zmęczenie,
– senność,
– nudności,
– brak apetytu,
– ból mięśni,
– jasnożółte stolce,
– ciemniejszy kolor moczu.

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować