Kategorie WiadomościZdrowie

Sinice atakują polskie morze! Sanepid zamyka plaże, a urlopowicze obawiają się o swoje zdrowie

W związku z zakwitem sinic sanepid zamykają coraz więcej kąpielisk nad Zatoką Gdańską. Kontakt z toksynami tych organizmów jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia, może nawet wymagać hospitalizacji. Turyści skarżą się na smród i szlam który wytwarzają te bakterie.

źródło: youtube

Takiego syfu, jak żyję, 54 lata nie widziałem

Glony glonami, jeden wielki czarny szlam na plaży, a smród taki, że nie można oddychać

Z takimi opiniami możemy spotkać się na wielu portalach, gdzie turyści i plażowicze skarżą się na obecną sytuacje panującą nad polskim morzem.

Co jest powodem tak dużej ilości sinic nad polskim morzem?

źródło: canva

Sinice to jednokomórkowe organizmy, które mogą produkować trujące toksyny będące niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Do ich zakwitu najczęściej dochodzi wiosną i latem. Niebezpieczeństwo stanowi bezpośredni kontakt z tymi bakteriami, ale również wdychanie powietrza zawierającego toksyny wytwarzane przez te organizmy. Do najczęstszych objawów zatrucia sinicami zalicza się:

– nudności,
– wymioty,
– biegunkę,
– ból brzucha,
– brak apetytu,
– osłabienie.

Gdy tylko zauważymy niepokojące objawy powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ze względu na wysoką temperaturę oraz brak wiatru, w niektórych kąpieliskach wykryto rozkwit sinic. W związku z tym Sanepid wywiesił czerwoną flagę, która informuje, że dana plaża zostaje zamknięta do odwołania.

Zamknięto wiele plaż

Sinice w tym roku zaatakowały dużą część kąpielisk w Trójmieście. Najgorsza sytuacja panowała w Sopocie oraz Gdyni. Zamknięto również kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, więc trzeba na bieżąco aktualizować informacje w tej sprawie.

Źródła: podroze.onet.pl