×

Siedzenie z założonymi nogami to zły nawyk, który na dłuższą metę może poważnie szkodzić zdrowiu

Wszyscy mamy jakieś nawyki. Tyczy się to także nawyku, a raczej sposobu, w jaki siedzimy. Problem w tym, że komfortowa dla nas pozycja siedząca, nie zawsze będzie tą dobrą i bezpieczną.

Siedzenie z założonymi nogami to jeden z najbardziej popularnych sposobów siedzenia, zwłaszcza wśród kobiet. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że na dłuższą metę może nieść to za sobą wiele negatywnych skutków, dlatego warto wyeliminować ten nawyk ze swojego życia. To nie żarty!

Siedzenie z założonymi nogami to zły nawyk, który na dłuższą metę może poważnie szkodzić zdrowiu

#1 Może wywołać porażenie nerwowe

Siedzenie z założonymi nogami przez dłuższy czas może prowadzić do stanu zwanego porażeniem nerwowym. Stanu, który może uniemożliwić uniesienie stopy, spowodować drętwienie mięśni, a nawet prowadzić do uszkodzenia nerwu strzałkowego. Uszkodzenie nerwu strzałkowego można rozpoznać po zaburzeniach czucia oraz ruchomości, obserwowanych głównie w obrębie stopy.

#2 Może przyczynić się do podwyższenia ciśnienia krwi

Istnieją badania, które dowodzą, że zakładanie nogi na nogi znacznie podnosi ciśnienie krwi. Na szczęście skoki te są chwilowe. Nie mniej jednak nie zaleca się zakładania nogi na nogi, jeśli zmagasz się z podwyższonym ciśnieniem.

#3 Może prowadzić do złej postawy

Badania dowodzą, że siedzenie ze skrzyżowanymi nogami dłużej niż 3 godziny dziennie może być główną przyczyną skrzywienia bocznego kręgosłupa i wysuwania głowy do przodu. Wada postawy może z kolei przekładać się na ból i sztywność mięśni.

#4 Może prowadzić do bólu stawów

Nawyk siedzenia z założonymi nogami jest nie tylko zły dla Twojej postawy, ale może przyczynić się także do bólu stawów. Ucierpieć mogą na tym zwłaszcza Twoje kolana.

#5 Może prowadzić do obrzęku kostek w trakcie trwania ciąży

Unikaj siadania z założonymi nogami zwłaszcza podczas trwania ciąży. I choć siadanie w ten sposób nie powinno zaszkodzić maleństwu, może przyczynić się do powstania obrzęku kostek i prowadzić do skurczy. Dla własnego dobra i bezpieczeństwa usiądź prosto tak, aby nogi były ugięte pod kątem 90 stopni i obydwie, cały stopy miały kontakt z podłożem.

A teraz przyznaj się, czy zdarza Ci się siadać z założonymi nogami?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować