Kategorie Zdrowie

Ruszył sezon „kleszczowy”. One wcale nie spadają z drzew, a biała odzież nas przed nimi nie chroni

Za nami pierwsze tygodnie wiosny. Dzień jest coraz dłuższy podczas gdy temperatura na zewnątrz coraz częściej przekracza 10-15 stopni Celsjusza, przez co zaczynamy budzić się z zimowego snu. Niestety, wraz z nami budzą się również do życia kleszcze. Kleszcze, które potrafią być dla naszego zdrowia szczególnie niebezpieczne.

Sezon kleszczowy rozpoczęty

Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. Sezon kleszczowy zaczyna się w Polsce wiosną, a kończy późną jesienią, choć może trwać dłużej. W latach, kiedy zimy są łagodniejsze, sezon kleszczowy może zacząć się już w styczniu i trwać nawet do grudnia, czyli przez cały rok.

I choć na świecie zidentyfikowano do dziś blisko 900 różnych gatunków kleszczy, w Polsce można spotkać około 20 z nich. Najliczniejsze z nich to kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.

To właśnie powszechny w Europie kleszcz pospolity stanowi największe zagrożenia dla człowieka, jest głównym wektorem bakterii Borrelia burgdorferi oraz wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM)

sezon kleszczowy 2021
Pixabay

Przerażające statystyki

Czy wiesz, że miniony rok był dla Europejczyków rekordowy pod względem ilości odnotowanych przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) w szczególności w krajach blisko sąsiadujących z Polską? Dla przykładu w Niemczech odnotowano o niemal 60 procent zakażeń więcej niż w roku poprzedzającym. Rekordzistą jest w tym przypadku jednak Szwajcarnia, gdzie potwierdzono 73% więcej przypadków zakażeń KZM. Jak to wygląda w Polsce? Mimo rosnącej liczby przypadków KZM u naszych sąsiadów, w Polsce w ubiegłym roku zaobserwowano spadek o 41 procent w porównaniu z rokiem 2019. Niech te liczby jednak nas nie zmylą. Eksperci uważają, że przyczyną danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym może być niedoszacowanie skali problemu stanowiącego przez chorobę.

Co jest przyczyną tak diametralnego wzrostu przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu?

Stoi za tym m.in. ekspansja kleszczy, które w wyniki m.in. globalnego ocieplenia zasiedlają coraz większe i wyżej położone obszary. Sytuacji dodatkowo nie sprzyja pandemia COVID-19. Wiele osób ucieka od dużych skupisk ludzkich decydując się tym samym na spędzanie czasu na łonie natury (parki, lasy łąki), gdzie jesteśmy znacznie bardziej narażeni na atak kleszczy. W końcu to ich naturalne środowisko.

sezon kleszczowy 2021
Pixabay

Nie tylko kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to nie jedyne zagrożenie, które niosą za sobą kleszcze. Kolejną groźną chorobę odkleszczowa jest borelioza. Według Państwowego Zakładu Higieny od 21 stycznia do 31 lipca odnotowano w Polsce 6435 przypadków boreliozy.

Czym tak naprawdę jest borelioza i jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne?

Borelioza to poważna choroba, można powiedzieć, że rujnuje organizm człowieka. Może też występować w różnych postaciach. Z jednej strony pojawiają się dokuczliwe bóle stawów i wtedy może być mylona z np. reumatoidalnym zapaleniem stawów. Inną postacią jest neuroborelioza, która dotyczy układu nerwowego. Objawy w tej chorobie mogą być różne, a sama choroba skończyć się uszkodzeniami mózgu. Rekonwalescencja po boreliozie może trwać wiele miesięcy, a powikłania mogą pozostać na lata – mówi w wywiadzie dla wyborcza.pl dr Sylwia Andrzejczak-Grządko, mikrobiolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego

sezon kleszczowy 2021
Wikimedia Commons

Fakty i mity o kleszczach

W sieci można znaleźć pełno informacji na temat tego, jak uchronić się przed kleszczami. Wiele z nich ma jednak niewiele wspólnego z prawdą. Jednym z takich mitów jest powiedzenie, że „jasna odzież” chroni nas przed kleszczami.

Wiele osób uważa, że wystarczy założyć jasne ubranie i kleszcz nas nie zaatakuje. To mit. Jasne ubrania nas nie chronią, ponieważ kleszcze są ślepe, więc nie widzą, jak się ubraliśmy. Jednak na jasnych ubraniach łatwiej wędrującego kleszcza dostrzec, więc pod tym względem może nam to pomóc. Możemy stosować też repelenty. Naszym psom i kotom zakładajmy obroże ochronne i też dokładnie oglądajmy ich sierść – dodaje dr Sylwia Andrzejczak-Grządko

Czy w takim razie czapka lub kapelusz założony na głowie może nas uchronić przed zagrożeniem w postaci kleszczy? Zakładać czapki i kapelusze?

Można, ale to kolejny mit. Kleszcze nie spadają z gałęzi drzew. Jeśli komuś kiedykolwiek przytrafiło się coś takiego, to najprawdopodobniej kleszcz odpadł właśnie z jakiegoś ptaka. Kleszcze wspinają się co najwyżej na wysokie trawy, krzaki. Tak na kilkadziesiąt centymetrów od ziemi. To tam oczekują na swoją ofiarę, najczęściej na jakieś dzikie zwierzę. Człowiek jest dla kleszcza żywicielem przypadkowym

sezon kleszczowy 2021
Wikimedia Commons

Czy słyszałeś o domowych produktach, które chronią ciało przed natrętnymi kleszczami? Z pomocą może przyjść Ci również dwuskładnikowy, naturalny odstraszacz kleszczy, który zrobisz sam.

Źródła: zielonagora.wyborcza.pl