Kategorie Zdrowie

15 zdjęć śpiochów, których sen zaskoczył w wyjątkowo niefortunnym momencie

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym codziennym życiu. Ba, bez niego najzwyczajniej w świecie nie da się żyć. Sen jest nam po prostu niezbędny. W ciągu całego życia przeciętny człowiek przesypia blisko 25 lat, a więc jedną trzecią swojego życia.

To, że śpimy, nie znaczy, że w naszym organizmie nic się nie dzieje

W czym sen pomaga i co dzięki niemu mamy? Sen oddziałuje na nas na różnych płaszczyznach. Pozwala nam m.in. na redukcję napięcia, stresu, przygnębienia, a co za tym idzie, doskonale wpływa na nasze samopoczucie. To podczas snu dochodzi do „wyłączenia” aktywności centralnego układu nerwowego i jego regeneracji. Sen odgrywa także istotną rolę w utrwalaniu świeżo nabytych informacji – powiedzenie „muszę się z tym przespać” nie wzięło się z przypadku. Dochodzi wówczas do „odświeżenia” funkcji receptorowych i powstawania nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym. Utrwalanie to jedno, drugie to „wielkie sprzątanie”, czyli usuwanie zbędnych i nieprzydatnych informacji, które zgromadziły się w naszej głowie w ciągu minionego dnia. Idąc dalej, podczas snu wydzielane są największe ilości somatotropiny, a więc hormonu odpowiedzialnego za nasz wzrost.

15 zdjęć śpiochów, których sen zaskoczył w wyjątkowo niefortunnym momencie
Wikimedia Commons

15 osób, które zasnęły w wyjątkowo nietypowych okolicznościach

Bardzo możliwe, że miałeś w swoim życiu taki dzień, kiedy jedyną rzeczą, o jakiej marzyłeś, było położenie się do łóżka. Oni znaleźli się w podobnej sytuacji. O ile cześć z nich miała możliwość położenia się w dogodnych warunkach, o tyle reszta już niekoniecznie. To po prostu trzeba zobaczyć!

Zdarzyło Ci się zasnąć w podobnych okolicznościach? 🙂

Źródła: joemonster.org
Fotografie: joemonster.org