Kategorie Zdrowie

Wystarczy spać na lewym boku. Będziesz zaskoczony, co możesz zapewnić w ten sposób organizmowi

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przewracać z boku na bok, próbując znaleźć idealną pozycję do spania?

Wiele osób potrafi określić pozycję, w której jest im najwygodniej, ale są i tacy, którzy nie potrafią odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Sen ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, dlatego też warto przyjrzeć się dokładniej tej sprawie.

Lepiej jest spać na brzuchu, a może na plecach? Preferujesz sen na prawej czy lewej stronie? Jak się okazuje, tego typu kwestie mają ogromne znaczenie. Szczegóły znajdziesz poniżej.

sen-na-lewym-boku1

Dr John Douillard przedstawia ajurwedę, alternatywną formę medycyny z Indii, aby wyjaśnić, że spanie na lewym boku może być idealnym sposobem, aby dać Twojemu ciału to, czego potrzebuje. Oto kilka powodów:

#1 Kręgosłup i oddychanie

Joint Essential wyjaśnia, że dopóki nie podejmujemy szczególnych środków, aby zapewnić sobie prawidłowe ułożenie ciała w łóżku, należy trzymać się określonej strony. Takie rozwiązanie ma najwięcej korzyści dla kręgosłupa. Spanie na plecach wiąże się z dużym naciskiem w górnej części pleców i bioder, przy jednoczesnym pozostawieniu dolnej części pleców w stanie zawieszenia, co na dłuższą metę może mieć szkodliwe skutki. Podobnie, spanie na brzuchu wiąże się z naciskiem zarówno na dolną część pleców, jak i szyi. WebMD dodaje, że spanie na boku jest najlepszym sposobem na zapewnienie sobie optymalnego przepływu powietrza do płuc.

#2 Trawienie

Jak się okazuje spanie na lewym boku wpływa pozytywnie na nasz układ trawienny. Wybierając właśnie tą pozycję, żywność znajdująca się w jelitach jest przetwarzana znacznie szybciej, o czym w LifeSpa pisze dr Douillard. To właśnie w tej pozycji, żywność może znacznie szybciej się przemieszać z jelita cienkiego do jelita grubego, a następnie do okrężnicy zstępującej. Co więcej, zaleca się nawet 10-minutowy odpoczynek na lewym boku po każdym posiłku, aby wspomóc proces trawienia.

#3 Drenaż układu limfatycznego

W większości przypadków układ limfatyczny występuje po lewej stronie ciała. Jak wyjaśnia dr Douillard kiedy dochodzi do zatoru limfatycznego, to częściej występuje on po lewej stronie. Kiedy więc śpimy na lewym boku, pozwalamy grawitacji podjąć nacisk na drenaż limfatyczny z dala od serca i śledziony, a przecież oba narządy również znajdują się po lewej stronie.

Wszystkie ciekawostki związane z korzyściami spania na lewym boku, jednoznacznie wskazują na zwycięzcę w tym konkursie. Ale jak zaznacza dr Steven Park, jeśli będziemy próbować na siłę zmienić naszą naturalną pozycję podczas snu, w rzeczywistości możemy jedynie pogorszyć sytuację. Jednak, jeśli nie mamy takiej pozycji i zasypiamy  w różny sposób, warto spróbować w pierwszej kolejności zasypiać na lewym boku.

Źródło i fotografie: home.remedydaily.com