×

108-latek: „Sekretem długiego życia jest wybranie odpowiedniej żony”

Wiele osób na całym świecie zastanawia się jak żyć długo i szczęśliwe? Pewien 108-latek, który przeżył na tym świecie naprawdę wiele, ma dla nas wszystkich kilka cennych rad. Jego zdaniem sekret długiego i szczęśliwego życia tkwi w doborze odpowiedniej małżonki.

Esmond Allcock pochodził z Kerrobert w Saskatchewan w Kanadzie. Mężczyzna przyszedł na świat 26 stycznia 1910 roku. Przez całe życie pracował jako rolnik. Na emeryturę przeszedł w 1975 roku, po czym dożył sędziwego wieku – był jednym z najstarszych mężczyzn w Kanadzie. Choć nie ma go już dzisiaj wśród nas (zmarł kilka miesięcy po swoich 108. urodzinach), zdążył podzielić się swoim sekretem długiego życia.

Facebook

Facebook

108-latek: „Sekretem długiego życia jest wybranie odpowiedniej żony”

Allcock i jego żona Helen byli małżeństwem przez 72 lata. Ukochana mężczyzny zmarła siedem lat przed jego śmiercią. Po śmierci ukochanej Allock przez jakiś czas mieszkał sam w ich domu, po czym zdecydował się na przeprowadzić się do Kerrobert Health Center – ośrodka dla osób starszych.

Allock błyskawicznie zdobył serca pracowników ośrodka, którzy zorganizowali dla starszego mężczyzny przyjęcie urodzinowe, aby uczcić wówczas jego 108. urodziny. Na hucznych urodzinach nie zabrakło ulubionych przysmaków Allocka, bliskich, a także burmistrza Wayne’a Mocka, który ogłosił dzień 26 stycznia dniem Esmonda Allocka oddając tym samym hołd długiemu życiu mężczyzny.

To właśnie podczas przyjęcia urodzinowego 108-latek zdradził sekret swojej długowieczności. Zdaniem mężczyzny „nic nie zabija nas szybciej niż zły romans, a życie bez ukochanej osoby jest jak kwiat bez słońca”.

Długie życie = duża rodzina

Choć może wydawać się to niewiarygodne, Allock w dniu swojej śmierci miał… 71 potomków: 6 dzieci, 17 wnuków, 36 prawnuków i 12 pra-prawnuków. W wieku 71. lat mężczyzna wśród swojego potomstwa doczekał się swojego imiennika – prawnuczka Esmonda dała tak na imię swojemu drugiemu synowi, co bardzo wzruszyło Allocka.

Kiedy trzymał mojego syna, całował go w głowę i powtarzał: „Nie wiesz, co to dla mnie znaczy. Nie wiesz, co to dla mnie oznacza” – wspomina Lehne, prawnuczka Esmona

Allock zmarł 22 marca 2018 roku.

Mężczyźni czerpią ze związku więcej korzyści zdrowotnych niż kobiety

Badanie przeprowadzone na Harvardzie w 2010 roku wykazało, że szczęśliwi, żonaci mężczyzny żyją dłużej i są zdrowsi niż ich samotni, rozwiedzeni lub owdowiali rówieśnicy. Co ciekawe, okazało się, że kobiety czerpią znacznie mniej korzyści ze związku – rzekome korzyści zdrowotne wynikające ze szczęśliwego małżeństwa widoczne są wyłącznie u mężczyzn. Potwierdzeniem tych słów ma być badanie przeprowadzone w 2015 roku, które zostało opublikowane w American Journal of Public Health. Okazało się, że nie ma znaczącej różnicy między stanem zdrowia kobiet w średnim wieku, które rozwiodły się lub nigdy nie wyszły za mąż, a żonami.

Źródła: www.healthy-holistic-living.com, www.youtube.com
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować