×

Ryzyko udaru i zawału możesz wyczytać z oczu. Ta wiedza może uratować życie

Mówi się, że najwięcej można wyczytać z oczu drugiego człowieka. Okazuje się, że jest w tym sporo prawdy, nawet w kontekście wykrywania chorób układu sercowo-naczyniowego. Pierwsze objawy problemów zdrowotnych możesz dostrzec właśnie w oku.

źródło: canva

źródło: canva

Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Podstawą, aby temu zapobiec jest odpowiednia profilaktyka, jak również szybkie wykrycie początkowych symptomów choroby. Niedawno odkryto, że oczy mogą być w tym bardzo pomocne.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii od niedawna pracują nad stworzeniem prostego badania oczu, pozwalającego na ocenę ryzyka śmierci z powodu udaru mózgu czy niewydolności serca. Badanie to zrewolucjonizowałoby dotychczasowe metody diagnostyczne i zwiększyły szanse na zatrzymanie choroby.

Na czym dokładnie ma polegać to badanie?

źródło: canva

źródło: canva

W grę wchodzi wykorzystanie sztucznej inteligencji, która za pomocą specjalnie stworzonego algorytmu ma analizować stan siatkówki oka. W tym celu naukowcy przebadali ponad 88 tysięcy osób w wieku od 40 do 69 lat. Na podstawie ich wyników i późniejszych chorób stworzyli model przewidywania zawału serca, udaru mózgu oraz innych schorzeń z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do tej pory odkryto, że najistotniejszym wskaźnikiem ryzyka zgonu u mężczyzn była szerokości tętniczek i żyłek siatkówki. Natomiast u kobiet – szerokość i krętość naczyń siatkówki oraz wielkość tętniczek i żyłek.

Wyniki są bardzo obiecujące i dają nadzieję. Mogą również „utorować drogę do wysoce skutecznego, nieinwazyjnego testu przesiewowego dla osób ze średnim i wysokim ryzykiem chorób układu krążenia’’.

Źródła: www.msn.com

Może Cię zainteresować