×

„Po zjedzeniu ryżu czuje się senny”. To nie przypadek. Dietetyk zdradza, dlaczego tak się dzieje

Ryż stanowi podstawę żywności dla miliardów ludzi na całym świecie. Po dziś dzień różne odmiany ryżu lądują na talerzach osób z najróżniejszych zakątków globu. W Polsce najczęściej wybieramy ryż biały lub brązowy i podajemy go z różnego rodzaju sosami, mięsem, warzywami czy owocami. Możliwości jest wiele. Nic więc dziwnego, że wielu z nas nie wyobraża sobie gotowania bez ryżu i nie tylko ze względu na szerokie zastosowanie tego produktu, ale również łatwość i szybkość w przygotowaniu. Ponadto ryż dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych i… może wywoływać senność, na co skarży się wiele osób. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego ryż wywołuje senność?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła dietetyk Pooja Makhija. Zdaniem ekspertki wszystkiemu winna jest glukoza i wywołany jej spożyciem wyrzut insuliny, która w uproszczeniu sprawia, że do mózgu trafia więcej tryptofanu – aminokwas powodujący m.in. wzrost serotoniny i melatoniny, czyli uspokajającego hormonu powodującego senność. Senność po zjedzeniu ryżu wydaje się więc być czymś zupełnie normalnym.

To normalna reakcja nerwowa, dzięki której ciało uspokaja się i skupia na procesie trawienia – wyjaśnia Makhija

Dietetyczka odradza spożywanie ryżu w pracy, zwłaszcza po nieprzespanej nocy, kiedy jesteśmy senni. Danie, w którego skład wchodzi ryż, może spotęgować uczucie senności i utrudnić skupienie. Jeśli mimo wszystko z różnych powodów chcesz zjeść ryż w takich okolicznościach, nie przesadzaj z ilością ryżu.

Twój posiłek w południe powinien zawierać 50% warzyw, 25% białka i 25% węglowodanów – radzi Makhija

Małym odstępstwem od tej „reguły” jest brązowy ryż, który uwalnia glukozę do krwi wolniej, w wyniku czego nie dochodzi do tak dużego wyrzutu insuliny i uczucia senności.

Źródła: Times of India
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować