×

Możesz walczyć z bólem rwy kulszowej, a wystarczy 8 prostych ćwiczeń, by się go pozbyć

„Ach! Moja rwa kulszowa!” Słyszałam to tyle razy z ust moich dziadków, że przeszło to do porządku dziennego. I pewnie wielu z was ma podobne doświadczenia, być może sami mieliście styczność z tego rodzaju dolegliwościami. Mamy na to sposób!

Jednak zanim przejdziemy do metod, które pomogą wam ukoić ból, warto wytłumaczyć czym właściwie jest rwa kulszowa i na co babcia w rzeczywistości narzeka.

Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele człowieka

Zaczyna się u podstaw kręgosłupa i biegnie przez uda i łydki aż do mięśni stóp. Przeciętny człowiek ma 40% szans na to, że w którymś momencie życia nerw ten nagle się odezwie. Choć nie zawsze odczuwamy przewlekły ból, nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku. Rwa kulszowa może dać o sobie znać mrowieniem w nogach lub słabością w kolanach.

Objawy

Wcześniej wspomniane mrowienie, drętwienie lub utrata czucia w dolnych kończynach. Może również objawiać się jako ból w dowolnej części pleców, pośladków, ud lub łydek. Innymi objawami jest również osłabienie kolan i zmniejszone możliwości ruchowe w kolanach i ścięgnach Achillesa.

Jak sobie pomóc?

My proponujemy jogę. Rozciąganie dolnej części pleców pomaga zapobiegać lub złagodzić ból. Nie martwcie się, ćwiczenia nie wymagają zbyt wielkiego wysiłku, a naprawdę pomogą w walce z uporczywą dolegliwością.

1. Skręt z krzesłem

rwa-6

Stań przodem do krzesła i oprzyj na nim jedną stopę. Na kolanie połóż przeciwną rękę, niż noga która jest oparta o krzesło. Drugą rękę oprzyj na biodrze. Obracaj górną część ciała, staraj się, by biodra zostały nieruchome. Zostań w tej pozycji przez 30 sekund i zmień stronę. Pamiętaj, nic na siłę, pozycja powinna być wygodna.

2. Podnoszenie kolan

rwa-5

Leżąc na plecach przyciągnij kolano do klatki piersiowej. Druga noga powinna być prosta, a ramiona na podłodze. Przytrzymaj nogę przez chwilę w powietrzu i opuść.

3. Skręt kolan

rwa-4

Połóż się na plecach, a ręce rozciągnij na bok. Zegnij nogi w kolanach i skręć w prawo. Przytrzymaj około minuty i przenieś na drugą stronę. Pamiętaj, by ramiona pozostały na podłodze.

4. Pojedynczy skręt kolan

rwa-2

Leżąc na podłodze ugnij prawą nogę pod kątem 90 stopni i skręć w lewo. Lewa noga pozostaje wyprostowana na podłodze. Lewą ręką przytrzymaj kolano, a głowę skręć w prawo. Przytrzymaj przez chwilę i zmień stronę.

5. Wypad ze skrętem

rwa-3

W wypadzie pochyl się do przodu. Skręć biodra w kierunku przedniej nogi. Łokieć umieść na zewnętrznej stronie kolana i przyciśnij dłonie. Przytrzymaj przez 30 sekund i zmień stronę.

6. Siad z skrętem

rwa-1

Usiądź z nogami wyprostowanymi przed sobą. Jedna stopę połóż na ziemi, drugą wsuń pod pośladek. Skręć ciało do zewnętrznej nogi. Jedną rękę oprzyj wygodnie na podłodze, drugą umieć przed kolanem. Przytrzymaj kilka sekund i zmień stronę.

7. Kocie grzbiety

rwa-7

Bardzo łatwa pozycja. Na zmianę wypychaj plecy w dół i w górę. Pamiętaj, by każdą pozycję przytrzymać kilka sekund. Powtarzaj przed 2-3 minuty.

8. Skłon

rwa-8

Siedząc na stopach, wyciągnij ręce przed siebie i zrób skłon. Staraj się trzymać proste plecy i dłońmi sięgnąć jak najdalej.

Może Cię zainteresować