×

Złączone głowami bliźniaczki syjamskie rozdzielone. W operacji brało udział aż 50 lekarzy

W wyjątkowo skomplikowanej, trwającej blisko 12 godzin operacji mającej na celu rozdzielenie bliźniaczek syjamskich wzięło udział kilkudziesięciu lekarzy. Operacja zakończyła się sukcesem – złączone niegdyś głowami dziewczynki zostały rozdzielone i mają się dobrze!

Rozdzielenie bliźniaczek syjamskich

O tym, co wydarzyło się w Centrum Medycznym znajdującym się w mieście Beer-Szeba leżącym w południowym Izraelu mówi cały świat! Zespół składający z 50 lekarzy z Izraela i zagranicy po wielomiesięcznych przygotowaniach dokonał niebywałego i rozdzielił zrośnięte głowami, roczne bliźniaczki syjamskie.

Lekarze rozdzielili kości czaszki dziewczynek, a następnie zrekonstruowali potylice bliźniaczek, po czym odtworzono powłoki skórne. Skomplikowana operacja trwała 12 godzin. Po udanym zabiegu dziewczynki mogły zobaczyć się po raz pierwszy. Wcześniej ze względu na zrost głowami nie było to możliwe.

Dotychczas przeprowadzono niespełna 20 tego typu operacji na całym świecie.

Moment, w którym dziewczynki zobaczyły się po raz pierwszy, został zarejestrowany na nagraniu. Widok chwyta za serce, zwłaszcza, kiedy mamy świadomość, przez co przeszły te maleństwa:

Jak czują się dziewczynki?

Operacja przebiegła pomyślnie i to jest najważniejsze. Na dzień dzisiejszy dziewczynki wracają do zdrowia i mają się dobrze. Dr Mickey Gideon, szef oddziału neurochirurgii dziecięcej w szpitalu Soroka podkreśla jednak,że kluczowe niewątpliwie będą w przypadku dziewczynek najbliższe dni i tygodnie.

Bliźnięta syjamskie

Bliźnięta syjamskie zwane również bliźniętami nierozdzielonymi charakteryzują się rzadką wadą rozwojową polegającą na występowaniu nietypowego połączenia między częściami ciała należącymi do bliźniąt jednojajowych. Charakterystyczne połączenie to efekt błędu genetycznego, który polega na niecałkowitym podziale zapłodnionej komórki jajowej. Im później zacznie się proces podziału, tym więcej wspólnych organów będzie łączyło bliźniaków. Szacuje się, że wada występuje 1:50 000 – 1:100 000 urodzeń. Niestety, w większości przypadków bliźniaki syjamskie rodzą się martwe. Nierzadko zdarza się również, że ciąża kończy się poronieniem.

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować