Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Rośnie liczba zmarnowanych szczepionek przeciw COVID-19. Od czerwca zutylizowano 55 tys. dawek

W ostatnich tygodniach liczba zniszczonych dawek szczepionki przeciwko COVID-19 w naszym kraju diametralnie wzrosła. Z rządowych statystyk wynika, że od 1 czerwca do minionego wtorku zutylizowano blisko 55 tys. dawek preparatów. To rezultat przede wszystkim coraz mniejszej liczby osób zgłaszających się na szczepienie, ale nie tylko…

Przechowywanie szczepionek

Szczepionki przeciwko COVID-19 muszą być przechowywane w odpowiedni sposób. Spójrzmy na specyfikację przechowywania preparatu mRNA koncernu Comirnaty (Pfizer/BioNTech), który jest najczęściej stosowaną szczepionką w walce z pandemią.

Szczepionka powinna być przechowywana w zamrażarce w temperaturze od -90°C do -60°C. Zamrożone fiolki należy umieścić w temperaturze od 2°C do 8°C w celu rozmrożenia. Nieotwartą szczepionkę można przechowywać w oryginalnym opakowaniu przed użyciem przez okres do 5 dni w temperaturze od 2°C do 8°C i przez maksymalnie 2 godziny w temperaturze do 30°C. W tym czasie szczepionka musi zostać podana. W przeciwnym razie zostaje podana do utylizacji, bowiem kiedy raz zostanie rozmrożona, nie można jej ponownie zamrażać.

Instagram

Rośnie liczba zniszczonych dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Jak podają rządowe statystyki, od początku działania Narodowego Programu Szczepień, a więc od końcówki grudnia 2020 roku do 1 czerwca (blisko pięć miesięcy) zniszczono w Polsce 19 tys. dawek szczepionek. Zaledwie miesiąc później, 1 lipca, zutylizowanych szczepionek było już 25,9 tys.. Dane sprzed dwóch dni mówią już natomiast o 73 tys. zniszczonych szczepionkach.

Jak tak diametralny wzrost zutylizowanych szczepionek argumentuje Michał Kuczmierowski, szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Liczbę zutylizowanych dawek raportują nam punkty szczepień. Faktycznie, odnotowujemy ich wzrost, jest to spowodowane m.in. ostatnimi burzami i przerwami w dostawach prądu…

Instagram

Przyczyny utylizacji szczepionek

Główną przyczyną konieczności utylizacji szczepionek jest coraz mniejsza liczba chętnych do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Punkty szczepień zamawiały więcej dawek niż finalnie miały chętnych na szczepienie. Nadwyżka preparatów, które zostały rozmrożone, musiała zostać zutylizowana.

Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i ryzyko przerwania zimnego łańcucha, lepiej taką dawkę zutylizować. To jednak tylko dwa promile wszystkich podanych szczepionek

Rząd chce odsprzedać szczepionki

Rząd ma plan odsprzedania nawet 50 milionów dawek szczepionek, które nie zostaną wykorzystane w Polsce. Chętnych nie brakuje. Wśród nich jest m.in. Ukraina, Gruzja, Białoruś, Mołdawia czy Rumunia.

Tymczasem poziom wyszczepienia w Polsce jest wciąż niski, a zagrożenie czwartą falą rośnie. Wystarczy spojrzeć na publikowane przez ministerstwo zdrowia statystyki. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy blisko 13% wzrost średniej liczby zakażeń i niestety wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości będzie obserwować dalsze wzrosty.
________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl, pacjent.gov.pl
Fotografie: pixabay.com